Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OBR: İngiltere Ekonomisi 300 Yılın En Kötü Gerilemesiyle Karşı Karşıya

OBR, İngiltere ekonomisinin bu yıl 300 yıl içindeki en kötü gerilemesiyle karşılaşmasını beklediğini söyledi. Sunduğu senaryolarda en az %10’luk düşüş öngördü.
OBR: İngiltere Ekonomisi 300 Yılın En Kötü Gerilemesiyle Karşı Karşıya
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün İngiltere’den gelen iki haber, ekonomiye ilişkin endişeleri artırdı. ONS Mayıs GSYİH’sinin Şubat seviyesine çok uzak olduğunu söylerken Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) ekonominin 2020’de en az yüzde 10 daralacağını belirtti.

Kamu maliyesindeki büyük açığı düzeltmek için muhtemelen vergi zamları veya harcama kesintilerinin gerekeceğini de ekledi.

İngiltere’nin 300 yılın en büyük yıllık GSYİH düşüşü yolunda ilerlediğini belirten OBR, sunduğu üç senaryoda da çıktının yüzde 10’un üzerinde düşeceğini aktardı.

OBR, bugün yayımladığı Temmuz 2020 Mali Sürdürülebilirlik Raporu ile İngiliz ekonomisine dair endişeleri artırdı.

GSYİH’nin Şubat ve Nisan ayları arasında yüzde 25 düştüğü, şimdi iyileştiğini belirten OBR, iyileşme hızı ve uzun vadeli yara izlerini şunlara bağladı:
– Salgının seyri ve etkili aşı ve tedavilerin geliştirilmesi
– Hükümetin sağlık kısıtlamalarını kaldırma hızı ile tutarlılığı
– Bireylerin ve işletmelerin olduğu gibi tepki vermesi
– Geçerli işletmelerin korunmasında ve istihdamın sürdürülmesinde politikanın etkinliği

OBR üç senaryosunu ise şu şekilde aktardı:

Olumlu senaryo: GSYİH bu yıl yüzde 10,6 düşer, 2021’in ilk çeyreğine kadar virüs öncesi zirveye ulaşır, uzun süreli yara izi olmaz.
Temel senaryo: GSYİH bu yıl yüzde 12,6 düşer, 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar virüs öncesi zirveye ulaşır, GSYİH ufukta yüzde 3 düşer.
Olumsuz senaryo: GSYİH bu yıl yüzde 14,3 düşer, 2024’ün üçüncü çeyreğine kadar virüs öncesi zirveye ulaşır, GSYİH ufukta yüzde 6 düşer.

Mart ayı tahminlerin ile Temmuz ayı reel GSYİH tahminlerini veren OBR’nin tablosu, aradaki farkı açıkça gözler önüne serdi.
İngiltere GSYİH Tahmin OBR Temmuz Raporu
Kaynak: OBR

Mart tahminine en yakın olan olumlu senaryoda bile İngiltere GSYİH’sinin 2021’in ilk çeyreğine kadar eski tahmine yaklaşamayacağı görüldü. İkinci çeyrekte Mart ayına kıyasla OBR, toplam çalışma süresinin %29 azaldığını, istihdamın yüzde 5 düştüğünü, ortalama saatlerin %25 azaldığını ve saat başına çıktının %8 arttığını farz etti.

İleriye bakıldığında izne yollanarak işsiz kalanların oranını %10, 15 ve 20 olarak tahmin etti. 5 yıllık ufukta işsizlik oranını ise %4,1, 5,1 ve 6,1 olarak tahmin etti.

Öte yandan olumsuz senaryoda cari mali yıldaki borçlanmanın 391 milyar sterline, olumlu senaryoda ise 263 milyar sterline ulaşacağını öngördü. OBR, İngiltere’nin tarihsel olarak düşük borçlanma maliyetlerindeki bir artışın, borçtaki keskin yükseliş göz önüne alındığında hükümet maliyesini savunmasız bırakabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu