Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere 2020’de Tarihin En Kötü Ekonomik Çöküşünü Bildirdi

Covid-19’dan en kötü darbe alan büyük ekonomiler arasındaki İngiltere, 2020’de yüzde 9,9’luk GSYİH düşüşü bildirdi. Bu kayıtlardaki en kötü daralmayı temsil etti.
İngiltere 2020’de Tarihin En Kötü Ekonomik Çöküşünü Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), 2020’de GSYİH’nin yüzde 9,9’luk tarihi düşüş bildirdiğini açıkladı. Rakam, kayıtlardaki en büyük düşüşü temsil ederken çıktı içinde dört alt sektörün tümü düştü. Hizmetler yüzde 8,9, üretim yüzde 8,6, inşaat yüzde 12,5 ve tarım yüzde 9,4 düştü.

Dördüncü çeyrekte ise 2020’nin üçüncü çeyreğinde görülen yüzde 16,1’lik büyümenin ardından GSYİH yüzde 1 büyüdü. Art arda iki çeyrek büyümeye rağmen GSYİH seviyesi, salgın öncesi 2019’un dördüncü çeyreğindeki seviyenin %6,6 altında kaldı.

Hizmetler sektörü 4Ç20’de %0,6, üretim %1,8 ve inşaat %4,6 büyürken hizmetlerin en zayıf büyümeyi görmesinin nedeni kilitlemelerden daha çok etkilenmesi oldu.
İngiltere GSYİH 4Ç20
Kaynak: ONS

Reel gayri safi yurtiçi hasıla faaliyete yönelik daha kapsamlı kısıtlamaların olduğu Kasım ayında %2,3’lük revize edilmiş düşüşün ardından Aralık 2020’de ise %1,2 arttı. Aralık GSYİH’si Şubat 2020’de görülen seviyelerin %6,3 altında kaldı. Kasım 2020’de pandemi öncesi seviyelerin %7,4 altında kalmıştı.

Hizmet sektörü, Aralık ayında kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından %1,7 artarak büyümeye başlıca katkıda bulunan alan oldu. Üretim sektörü Aralık 2020’de marjinal olarak %0,2 büyürken inşaat sektörü Aralık ayında büyümeyi engelleyici bir rol oynadı ve art arda yedi aylık artışın ardından %2,9 düştü.

Veriler görüş bildiren ekonomist James Smith, Aralık’taki toparlanmaya rağmen mevcut kilitlenmenin muhtemelen GSYİH’nin virüs öncesi seviyelerin %10 altında olduğu anlamına geldiğini söyledi.
İngiltere 2020 %9,9 Düşüş
Kaynak: ONS

Bununla birlikte, mevcut kuralların hastaneye yatışları azaltmada başarılı olduğunu ve hızlı aşı uygulamasının ikinci çeyrekte %4-5’lik makul bir sıçrama olasılığını artırdığını dile getirdi. Bunun da negatif faiz oranlarının giderek daha az olası görünmesine sebep olduğunu bildirdi.

ING ekonomisti, Ocak ayı rakamlarının, faaliyette kabaca %4’lük bir düşüş göstereceğini ve GSYİH seviyesini virüs öncesi seviyelerin yaklaşık %10 veya %11 altına çekeceğini tahmin ettiklerini aktardı.

Olumlu yorumunu ise ikinci çeyrekte yüzde 5’lik büyüme beklediklerini belirterek yaptı. Yine de ekonominin virüs öncesi boyutuna tam olarak dönmesinin çok daha uzun süreceğini düşünmeye devam ettiklerini ekleyerek 2022 ortalarına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu