Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Borçlanma Mayıs’ta 24,3 Milyar Sterline Geriledi

İngiltere Mayıs ayına ilişkin borçlanma verilerini açıkladı.
İngiltere’de Borçlanma Mayıs’ta 24,3 Milyar Sterline Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) 2021’in beşinci ayına ilişkin borçlanma verilerini açıkladı. Mayıs’ta kamu sektörü net borçlanmasının 24,3 milyar sterlin olduğu tahmin edildi.

Nisan ayında kamu sektörü net borçlanmasının 31,7 milyar sterlin olduğu tahmin edilmişti. Rakamın Nisan 2020’ye kıyasla 15,6 milyar sterlin daha az olduğu söylenmişti.

Yine de bu 1993’te aylık kayıtların başlamasından bu yana ikinci en yüksek Nisan borçlanmasını işaretlemişti.
İngiltere Borçlanma Mayıs
Kaynak: Trading Economics

Mayıs ayının 24,3 milyar sterlinlik borçlanması Mayıs 2020’ye göre 19,4 milyar sterlin daha az oldu. Aynı zamanda 26,1 milyar sterlin yönündeki beklentilerin altında kaldı.

Ancak pandeminin ekonomi ve ardından kamu sektörü borçlanması ve borcu üzerinde önemli bir etkisi olduğu için bu aylık kayıtların başladığı 1993’ten bu yana Mayıs ayındaki en yüksek ikinci borçlanma oldu.

Merkezi hükümet gelirleri Mayıs 2020’ye göre 7,5 milyar sterlin daha yüksek olurken, harcamalar 10,9 milyar sterlin düştü. Parite bu veriler sonrasında tepki göstermedi. 1,3933 seviyesinden kapanış yapan GBP/USD paritesi, güne yatay bir şekilde başladı. Verinin açıklandığı TSİ 09.00’da en yüksek 1,3908’i en düşük 1,3896’yı gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu