Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere, Barış Dönemindeki En Büyük Borçlanma Seviyesini Açıkladı

Koronavirüs salgını ekonomik çıktıyı 300 yılın en büyük düşüşüne götürürken, İngiltere barış döneminin en büyük borçlanma seviyesini açıkladı.
İngiltere, Barış Dönemindeki En Büyük Borçlanma Seviyesini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisi, 300 yıldır görülmeyen bir ekonomik düşüşü tetikledi. İngiltere ise buna karşılık barış döneminin en büyük borçlanma seviyesini açıkladı. İngiltere’nin Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) GSYİH tahminleri ve borçlanma düzeyi hakkında raporunu yayımladı.

OBR’ye göre; İngiliz ekonomisi 2020’de %11,3 daralırken; 2021’de %5,5, 2022’de %6,6 ve sonraki yıllarda %2,3 – %1,7 – %1,8 büyüyecek.
İngiltere GSYİH Büyüme Tahminleri
Kaynak: OBR

GSYİH’in, 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar kriz öncesi seviyelere dönmesi beklenmiyor. Ekonominin 2025 yılında hükümetin Mart bütçesinde beklenenden yaklaşık %3 daha küçük olacağı da düşünülüyor.

OBR, borçlanmanın bu yıl toplam 394 milyar sterline (526 milyar dolar) ulaşmasını bekliyor. Bu barış zamanı tarihindeki en yüksek seviye olan GSYİH’in %19’una denk geliyor. Ayrıca 2021’de 164 milyar sterline ve 2022’te 105 milyar sterline düşeceğini tahmin ediyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın varlık satın alma programının geçici etkisi kaldırıldıktan sonra temel borcun bu yıl GSYİH’in %91’i olacağı ve 2025 – 2026’da istikrarlı bir şekilde %97,5’e yükseleceğini tahmin ediyor.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, yaptığı harcama incelemesinde, ülkeye salgının ardından rehberlik etmek için 280 milyar sterlinlik kamu harcaması yaptığını açıkladı.
İngiltere Borçlanma Seviyeleri Tahmini
Kaynak: OBR

Sunak, önümüzdeki yıl test, KKD ve aşılar için 18 milyar sterlin, Ulusal Sağlık Hizmeti’nin iyileştirilmesini desteklemek için 3 milyar sterlin, nakliye için 2 milyar sterlin, yerel meclislere 3 milyar sterlin ve evsizliği gidermek için 250 milyon sterlin gibi kamu harcamaları yapılacağını söyledi.

2021’de 55 milyar sterlinlik harcamanın bir parçası olarak İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki devredilen idarelere 2,6 milyar sterlin daha verileceği belirtildi. Sunak, Avam Kamarası’na verdiği demeçte, “Bu maliyetler ne kadar yüksek olursa olsun, hareketsizliğin maliyetleri çok daha yüksek olurdu. Ancak bu durum orta vadede açıkça sürdürülemez. Sadece sahip olduğumuz şekilde hareket edebildik, çünkü bu krize güçlü maliyesiyle girdik ve ekonomi düzeldikten sonra sürdürülebilir bir mali pozisyona dönme sorumluluğuna sahibiz,” ifadelerini kullandı.

Başbakan Boris Johnson’ın sözcüsü, açıklamanın öncesinde gazetecilere OBR tahminlerinin makul olacağını, ancak hükümetin pandemiyle mücadele için seçtiği eylem planını uygulamamış olsaydı maliyetlerin çok daha yüksek olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu