Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanı Liam Fox: İngiltere’ye Yönelik Asıl Tehdit Solcu Bir Hükümet!

İngiltere'nin Ticaret Bakanı Liam Fox, ülke için asıl tehdidin solcu bir hükümet olduğu konusunda uyarı yaptı.
Ticaret Bakanı Liam Fox: İngiltere’ye Yönelik Asıl Tehdit Solcu Bir Hükümet!
Yorum

İngiltere’nin Dış Ticaret Bakanı Liam Fox, Perşembe günü yaptığı açıklamada; Muhafazakar Parti’nin, İşçi Partisi liderliğindeki aşırı sol bir hükümetin tehdidini önlemek için bir sonraki lider altında birleşmesi gerektiğini söyledi. Bunun İngiltere’nin güvenlik ve refahı için önemli olduğunu dile getirdi.

Fox, İngiltere’nin güvenlik ve refahına yönelik asıl tehdidin, Jeremy Corbyn’in önderliğinde yürüttüğü katı bir hükümet olduğunu söyledi.

Fox, Solcu Hükümet AçıklamasıNe pahasına olursa olsun bundan kaçınılması gerektiğini belirten Fox, Dubai’de yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Yılların eski lideri Tony Blair, İşçi Partisi’ni merkeze zorla soktuktan sonra, kıdemli siyasetçi Corbyn, 2015 yılında dizginleri eline aldı. Corbyn, eski bir sosyalist ve partideki en solcu isimdir.

Fox’un yorumları, iktidardaki Muhafazakar Parti yeni bir lider ve başbakan istediğinde, Birleşik Krallık’taki siyasi değişim ve belirtsizlik olaylarına karşı çıkıyor. Theresa May’in istifasının ardından Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson arasında liderlik yarışı devam ediyor.

Fox, Hunt’ın liderliğini desteklerken, ‘eğer başbakan olsaydı Johnson ile birlikte çalışır mıydın’ sorusuna ‘evet’ cevabını veriyor.

Fox, Hunt'ı DestekliyorFox, “Tüm meslektaşlarıma mesajım, iç koalisyonu koruyarak dış koalisyonlardan kaçınmamız. Bu bir evet çünkü demokratik bir sürecimiz var ve bu demokratik sürecin sonucunu kabul etmek zorundayız,” dedi. İngiltere’nin yakında gerçekleşecek olan Expo 2020 Dubai zirvesine katılacağına da işaret etti.

Fox, silahlı kuvvetlere verdiği destek ve Hunt’ın politikaya girmeden önce girişimci olarak sahip olduğu geçmiş nedeniyle desteklediğini de söyledi. Liderlik yarışı, büyük ölçüde Brexit’e ve her bir adayın, özellikle İngiltere Parlamentosu’nun üç kez teklif ettiği anlaşmayı reddettiği gibi 31 Ekim tarihine kadar nasıl ilerleyeceği üzerine şekilleniyor.

Şu anda partide ve adaylar arasında, Brexit konusunda anlaşmanın mı, yoksa anlaşmasız ayrılığın mı daha önemli olduğu tartışılıyor.

Brexit Anlaşma TartışmasıAB, geçen yılın sonunda May ile yaptığı anlaşma konusunda daha fazla pazarlık yapmayacağını söylemişti. Johnson ise İngiltere’nin Ekim sonuna kadar AB’den ayrılması gerektiğini söyledi. İngiltere’nin AB’den sonra Brexit ile tarife yapmadan ticaret yapmaya devam etmek için dünya ticaret kurallarını kullanabileceğini iddia ettiği için Fox tarafından eleştiriliyor.

Johnson, Serbest Ticaret Anlaşması ile müzakere edilene kadar AB ile mevcut düzenlemeleri geçerli kılmak için Tarife ve Ticaret Genel Anlaşması kapsamındaki bir makalenin kullanılabileceğini savunuyor. Fox ise İngiltere’nin AB’yi bir anlaşma yapmadan bırakması halinde geçiş döneminin olmayacağını söyledi.

Fox, “Avrupa Birliği’nden anlaşma yapmadan ayrılırsak AB, İngiltere’ye tarifeler uygulayacaktır, çünkü halihazırda bir ticaret anlaşmanız varsa açıklandığı gibi ancak istisnalar olabilir,” dedi. Fox daha önce anlaşmasız Brexit için hala risk olduğunu dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu