Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Aralık’ta 3 Yılın En Güçlü Fabrika Büyümesini Kaydetti

Üç yılın en güçlü fabrika büyümesini kaydeden İngiltere, imalat PMI verisiyle gündeme geldi. Özel sektör çıktısındaki artış yaklaşan Brexit tarihiyle desteklendi.
İngiltere Aralık’ta 3 Yılın En Güçlü Fabrika Büyümesini Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından yayımlanan PMI verileri, İngiltere’de özel sektör üretiminin Aralık ayında yükseldiğini gösterdi. Yaklaşan Brexit tarihi üretim siparişlerini artırırken liman gecikmeleri tedarik zincirlerini kötü etkiledi.

Flash verilere göre İngiltere’nin fabrika büyümesi 3 yıl içindeki en güçlü artışını kaydetti. IHS Markit/CIPS İngiltere İmalat PMI Kasım’daki 55,6’dan 2020’nin Aralık ayında 57,3’e yükseldi ve bu 55,9’luk tahminlerin çok üzerinde geldi. Flash tahminlere göre okuma, Kasım 2017’den bu yana fabrika faaliyetlerindeki en güçlü büyümeye işaret etti.

Brexit tarihinden önce satın almaya yönelik geçici bir artışla desteklenen yeni siparişler Ağustos’tan bu yana en hızlı şekilde arttı.
İngiltere İmalat Çıktı Aralık
Kaynak: IHS Markit

Satın alma stokları ise Nisan 2019’dan bu yana en büyük ölçüde birikti. Daha yavaş iş bırakma oranı ve tedarikçi teslim sürelerinin daha hızlı uzaması da Aralık ayında gösterde PMI’da artışa katkıda bulundu. Kasım’da 5 ayın en düşük seviyesine gerileyen İngiltere hizmet PMI ise Aralık’ta 49,9’a yükseldi. Ancak 50,5 yönündeki beklentileri karşılayamadı ve pozitif bölgeye dönemedi.

Bununla birlikte son okuma, konaklama, eğlence ve seyahat işletmelerinde devam eden koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle hizmet sektörü faaliyetlerinde bir durgunluğa işaret etti.

Yeni sipariş girişleri üçüncü bir ay boyunca düştü, personel seviyeleri ise düşüşün başladığı Mart ayından bu yana en düşük hızda düştü. Bazı anket katılımcıları, önümüzdeki 12 ay içinde ticari faaliyetlerde toparlanma umutlarının olduğunu belirtti.

IHS Markit/CIPS Bileşik PMI, Aralık’ta bir önceki ayın 49’undan 50,7’ye yükseldi ancak 51,3’lük piyasa tahminlerini kaçırdı.
İngiltere Bileşik Çıktı Endeksi Aralık
Kaynak: IHS Markit

Son okuma, özel sektör çıktısında imalat üretimindeki sağlam bir genişleme ile desteklenen hafif bir artışa işaret etti. Bu arada, hizmet sektörü faaliyeti, birkaç gerekli olmayan işletmeye yönelik devam eden koronavirüs kaynaklı kısıtlamalar nedeniyle durdu.

Toplam yeni iş hacimleri değişmezken, iş bırakma oranı 10 aydır en yavaş olanıydı. Fiyat cephesinde, girdi maliyetleri daha hızlı ve sağlam bir hızla arttı. Önümüzdeki yıla ilişkin iş iyimserliği Kasım ayından bu yana sadece biraz azaldı ve Mart-Ekim 2020 arasında görülenden çok daha güçlü kaldı.

IHS Markit’ten Chris Williamson ankete ilişkin şu sözlerle açıklamada bulundu:

Chris Williamson PMI Yorum CIPS Grup Direktörü Duncan Brock da üretim ve hizmet sektörlerinde 12 ay içinde çalışma koşulları hakkında iyimserlik sürdürüldüğünden, işten çıkarmanın bu ay salgının başladığı en düşük orana indiğini söyledi.

Ancak tedarik zinciri yöneticilerinin kısa vadede daha fazla ilerlemeyi engelleyebilecek ve sektörleri yeniden resesyona çekebilecek bazı ciddi engeller belirlediklerini ekledi. “Korkunç endişeler ve anlaşmasız belirsizlik sürerken, firmalar önümüzdeki birkaç ay boyunca bir nesil içindeki en zorlu iş koşullarıyla karşılaşmaya devam edecek.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu