Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi 2Ç19’da %0,2 ile 2012’den Bu Yana İlk Kez Küçülme Yaşadı

İngiltere ekonomisi 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 oranında daralarak 2012'den bu yana en kötü çeyreğe işaret etti.
İngiltere Ekonomisi 2Ç19’da %0,2 ile 2012’den Bu Yana İlk Kez Küçülme Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Brexit karmaşasıyla iki yıldır dalgalanıp duran İngiltere ekonomisi, 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 oranında daralarak bunu kanıtlamış oldu. İngiltere’de ikinci çeyrekte GSYİH’in 0,2 daralması, 2012 yılının sonundan bu yana ilk kez küçülmeye işaret etti. İlk çeyrekte ise Brexit hazırlıkları ile büyüme kaydetmişti.

Analist tahminlerinde fikir birliği ise ekonominin ikinci çeyrekte düz bir seyir izlediği yönündeydi. Açıklamanın ardından GBP/USD paritesi 1,2088 dolara kadar hızla gerilerken, ardından yüzde 20 oranında ekside seyrederek 1,2108 dolardan işlem görmeye başladı.

FTSE 100 endeksi, ikinci çeyrek büyüme rakamlarının ardından bir miktar yükselirken, hala negatif bölgede bulunuyor.
İngiltere 2. Çeyrek Büyüme
Kaynak: Office for National Statistics (ONS)

Genel daralmaya en büyük katkıyı yapan imalat, üç aylık dönemde Haziran ayına göre yüzde 2,3 oranında düşüş kaydetti. Bu, 2009 yılının ilk üç ayındaki durumdan sonra görülen en büyük üç aylık düşüş olarak gösterildi. Aylık bazda Haziran ayında GSYİH yüzde 0,1 oranında artış beklentilerine rağmen sıfıra işaret etti.

Mart ayındaki Brexit tarihinin beklenmesiyle ilk çeyrekte stokların birikmesinin ardından bir büyüme kaydedildikten sonra, bu çeyrekte belli bir küçülmenin gerçekleşmesi bekleniyordu. Eğer İngiltere ekonomisi Eylül ayının sonuna kadarki üç aylık süreçte başka bir daralma daha yaşarsa resmen resesyona girmiş olacak.

ONS, üretim zorlaştıkça çıktısında yüzde 1,4 oranında keskin bir düşüşe dikkat çekti ve hakim hizmet sektöründe yüzde 0,1 yavaşladığını belirtti.

Tüm Sektörler GeriliyorONS’nin GSYİH Başkanı Rob Kent-Smith, “GSYİH ilk çeyrekte güçlü büyümenin ardından 2012 yılından bu yana ilk kez daraldı. Üretim çıkışı, yılın güçlü bir başlangıcından sonra geriledi. Üretim, İngiltere’nin AB’den çıkış tarihinin ilerisinde öne çıktı. İnşaat sektörü de yıl boyunca başlayan bir batıştan sonra zayıfladı. Buna karşın çoğunlukla baskın olan hizmet sektörü neredeyse hiç büyümedi,” dedi.

Markets.com’un baş piyasa analisti olan Neil Wilson ise İngiltere Merkez Bankası’nın son zamanlarda bu pazardaki büyüme tahminlerini düşürdüğünü belirtti. Aynı zamanda Haziran ayında iş koşullarında altı yıl boyunca en kötü düşüşün yaşandığını İngiltere’nin imalat durumu hakkındaki son rakamlara dikkat çekti.

İmalat ve inşaat, İngiltere’nin Avrupa ile gelecekteki ilişkisi konusunda muazzam ekonomik belirsizlik ve anlaşmasız Brexit korkusu yüzünden şimdiye kadarki en sert düşüşünü kaydetti. Anket ve araştırmalar, daha geniş kapsamda ekonomi genelinde yatırım ve iş güveninin azaldığına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu