Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere II. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Zayıf Büyüme Yolunda

Yapılan bir analiz, İngiltere ekonomisinin II. Dünya Savaşı’ndan bu yana bir durgunluk dışındaki en zayıf büyüme ile karşı karşıya olduğunu gösterdi.
İngiltere II. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Zayıf Büyüme Yolunda
Yorum

Guardian tarafından yapılan bir analiz, İngiliz ekonomisinin bir resesyon dışında II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en zayıf yıl için yolda olduğunu gösterdi. Analiz, büyümenin aşağıya çekilmesinde ülkedeki siyasi çalkantı ve Brexit belirsizliğine atıfta bulundu.

Neticede çalkantılı bir yılın sonunda ve Boris Johnson’un seçim zaferinin ardından, ticari faaliyet anketleri 2019’un son üç ayında ekonomik büyümenin büyük ölçüde durduğunu ortaya seriyor. İş piyasası stres belirtileri gösteriyor ve on yıllık bir iyileşme sonrasında kamu borçlanması tekrar yükseliyor.

İngiltere Merkez Bankası da dördüncü çeyrekte, GSYİH tahminlerini yüzde 0.1’e düşürdü. 2019’un ekonomik büyümesinin bir bütün olarak sadece yüzde 1 olması bekleniyor ki bu yarım asırdan fazla bir zamandır bir durgunluk dışındaki en zayıf genişlemeyi temsil ediyor.

En zayıf büyüme tahmini, Andrew Bailey Mart ayında yeni İngiltere Merkez Bankası Başkanı olarak Mark Carney’nin yerini alacakken geliyor.

İngiltere Ekonomisi Guardian Analizi II. Dünya Savaşı'ndan Bu Yana En Zayıf Büyüme Guardian’da yazan eski bir BOE yetkilisi şöyle dedi:

“Yeni bir hükümet ve yeni bir İngiltere Merkez Bankası lideri. Bu İngiltere ekonomisi için yeni bir başlangıç olmalı. Ancak Brexit’in karanlık gölgesi ekonomik performansımızı ve beklentilerimizi tehdit etmeyi sürdürüyor.”

Yine Guardian’da yazan eski bir BOE üyesi David Blanchflower şunları söyledi: “Yabancı firmalar ve hatta bazı İngiliz firmaları, sahip oldukları yatırım parasını İngiltere’den daha güvenli cennetler gibi görünen Almanya, Hollanda, Danimarka veya İsveç’e aktarmayı daha çekici bulacaklar. Şirketler, düzensiz bir Brexit’in olası bozulmasına karşı sigorta olarak stoklanmaya devam ediyor. Bunların hiçbiri İngiltere’nin büyümesi için iyi değil.”

Ne var ki geçtiğimiz gün yayınlanan CEBR raporu, İngiltere ekonomisi için hiç de karamsar değildi. Uzun vadeli tahminlere göre İngiltere’nin Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisi olarak Fransa’nın önünde kalacağı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu