Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Parlamentosu Alternatif Bulamadı, Brexit Kilitlendi!

İngiliz parlamentosu, Başbakan Theresa May'in ayrılık anlaşmasına alternatif olarak kendi çoğunluğunu bulamadı ve Brexit yine kilitlendi.
İngiliz Parlamentosu Alternatif Bulamadı, Brexit Kilitlendi!
Yorum

İngiltere parlamentosu dün gerçekleştirdiği oturumda, Başbaşkan Theresa May’in ayrılık anlaşmasına herhangi bir alternatif için kendi çoğunluğunu bulamaması nedeniyle Avrupa Birliği’nden ayrılmasını çevreleyen kaosa çözüm bulamadı. May’in ayrılık anlaşması ise üçüncü kez reddedilmişti.

May, anlaşma parlamentodan geçerse istifa edeceğini teklif etmiş; ama yine de nasıl bir yol izleneceği konusunda belirsizlik hakim olmuştu.

Parlamentodan Anlaşma ÇıkmadıÇıkmazı kırmak için Pazartesi günü milletvekilleri İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en geniş kapsamlı politika değişikliği için son dört alternatif Brexit seçeneğini oyladı. Ama tüm alternatifler yenildi.

Çoğunluk oyu almaya en çok yaklaşan seçenek ise üç oyla mağlup edilen ve İngiltere’yi AB ile bir gümrük birliğinde tutma önerisi oldu. Herhangi bir anlaşmayla ilgili doğrulayıcı referandum önerisi en fazla oyu alırken, 292’ye 280 mağlup oldu.

Brexit Bakanı Stephen Barclay ise görünen tabloya istinaden İngiltere’nin 12 Nisan’da anlaşmasız olarak AB’den ayrılacağını söyledi.

Stephen Barclay Tek Seçenek YorumuBarclay, pek çok uluslararası işletmenin kabusu olarak görülen anlaşmasız ayrılık olmaması için bir yol bulmanın şu an için tek seçenek olarak göründüğünü dile getirdi. Parlamentoda yaptığı açıklamasında, “Tek seçenek İngiltere’nin bir anlaşma ile ayrılmasına olanak sağlayacak bir yol bulmak,” dedi.

23 Mayıs’tan beri Avrupa seçimleri yapılmadan önce May’in anlaşmasının dördüncü kez oylamaya sokulabileceğini de vurguladı. Barclay, “Eğer Avam Kamarası bu hafta bir anlaşmaya katılacaksa Avrupa parlamento seçimlerini yapmaktan kaçınmak mümkün olacak,” dedi.

Sterlin ise bu gelişmeler etrafında yüzde 1 oranında geriledi ve dolar karşısında 1,3048 seviyesinden işlem gördü.

Sterlin Yüzde 1 DüştüGBP/USD paritesi, oylama sonuçlarının konuşmacı John Bercow tarafından okunmasından sonra yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetti. Bugüne ise 1,3049 dolardan başladıktan sonra dalgalı bir seyir izlemeye başladı ve yüzde 0,44 oranında ekside seyrederek 1,3045 dolardan alıcı buldu.

Geçen hafta Cuma günü May’in Geri Çekilme Anlaşması üçüncü kez reddedildikten sonra Brexit’in üzerindeki sarsıcı bir kriz yaşanmaya başlandı ve bazı İngiliz milletvekilleri istifasını açıkladı. Şimdi ise İngiltere’nin bir anlaşma üzerinde birleşmemesi durumunda 12 Nisan’da AB’den ayrılmaları gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu