Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Milletvekilleri Daha Yumuşak Brexit’te Yeni Bir Oylamaya Hazırlanıyor

İngiltere milletvekillerinin Avrupa Birliği ile gümrük birliğini sürdürme konusunda oy kullanma olasılıklarının yüksek olduğu söyleniyor.
İngiliz Milletvekilleri Daha Yumuşak Brexit’te Yeni Bir Oylamaya Hazırlanıyor
Yorum

İngiltere’deki milletvekillerine, Brexit çıkmazını Avrupa Birliği ile gümrük birliğinin sürdürülüp sürdürülmeyeceği konusunda oy vererek kırmak için bir şans verildiği belirtiliyor. Londra’daki bir gazete ise uzun süredir Meclis Üyesi Frank Field’ın “geçeceginden emin olduğunu” iddia ederek bir oylama getirmeyi planladığını yazdı.

Başbakan Theresa May’in anlaşması, İngiltere Parlamentosu’nun çoğunluğunu ikna etme konusunda 3 kez başarısız oldu.

May'in Anlaşması 3 Kez ReddedildiGümrük birliği, ortak ülkelere ortak dış tarifeler koymalarını ve malların bu ülkeler arasında serbestçe geçişini sağlamaktadır. İngiltere ile AB arasındaki taslak teklifte, Brexit’in destekçileri yeni ticaret anlaşmalarına girme hakkını önlediğini söylediği için bir gümrük birliği içermiyor.

May ve ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, Brexit çıkmazını kırmak amacıyla görüşmeler yaptı, ancak çok az kişi her iki tarafın da parti desteğini kaybetme korkusundan taviz vermeye hazır olacağına inanıyor.

Field, muhafazakar milletvekili Kenneth Clarke ile parlamentoya getireceği oylamanın hem Corbyn’i hem de May’i baskı altına alacağını söyledi.

Field Yeni Oylama GetirecekField, “Bence arka tezgahlardan geliyorsa, parti liderlerinin hiçbiri partilerini bölmekle suçlanamaz. Bunu halledeceğime emin olabilirim,” dedi. Bugün erken saatlerde Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’na Brexit’in tersine çevrilebileceğine inandığını söyledi.

Tusk, “Tarihimizdeki oldukça zor anlarda hayalperestlere ve hayallere ihtiyacımız var. Kaderciliği temsil edemeyiz. En azından daha iyi ve birleşik bir Avrupa hakkında hayal kurmayı bırakmayacağım,” dedi.

Brexit’in başka bir tarihe ertelenmesinin, Alman yatırımcılar arasındaki havayı iyileştirmeye yardımcı olmuş olabileceği söyleniyor.

Erteleme Alman Yatırımcılara YaradıZEW araştırma enstitüsü, aylık anketinin yatırımcılar arasında ekonomik duyarlılığın Mart ayında -3,6’dan 3,1’e çıktığını belirtti. Ekonomistler çok daha küçük bir artış olmasını bekliyorlardı.

ZEW Başkanı Achim Wambach, dünya ekonomisine dair umutların artmasına neden olurken, Brexit’in son tarihinin ertelenmesinin de ekonomik görünümün artmasına katkıda bulunabileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu