Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Ekonomisi Kırılgan Toparlanma Sinyallerine Rağmen İyi Durumda

Bugün açıklanan veriler İngiliz ekonomisinde kırılgan toparlanmaya işaret ederken önde gelen bir ekonomist yıl sonuna kadar pandemi öncesine dönüş beklediğini söyledi.
İngiliz Ekonomisi Kırılgan Toparlanma Sinyallerine Rağmen İyi Durumda
Son Güncelleme: 
Yorum

Gayri safi yurt içi hasıla verilerini yayımlayan İngiltere, beklenti altı gelen rakamlarla toparlanmaya ilişkin soru işaretleriyle gündeme geldi. Mayıs ayına kadar olan üç aylık dönemde yüzde 3,6 büyüyen İngiliz ekonomisi, Kasım’dan sonra en güçlü büyümesini kaydetse de rakam yüzde 3,9’luk tahminlerin altında kaldı.

Ağırlama sektöründe kapalı mekanların yeniden açıldığı Mayıs ayında ise ekonomi yüzde 0,8 büyüdü. Bu yüzde 1,5’lik piyasa tahminlerinin neredeyse yarısı oldu.

Aynı zamanda Mayıs’ta sanayi ve imalat üretimi de beklentileri karşılayamadı.
İngiltere Mayıs GSYİH
Kaynak: ONS

Veriler hayal kırıklığı yaratırken ING’den James Smith ekonominin büyüklüğünün yıl sonuna kadar aşağı yukarı virüs öncesi seviyelere dönmesini beklediğini söyledi.

Son verilerdeki olumlu yönün tüketici hizmetleri faaliyetinin, devam eden yeniden açılma nedeniyle güçlü bir şekilde toparlanması olduğunu söyledi. Aynı zamanda konukseverlik ile rekreasyon endekslerinin, karşılaştırılabilir kısıtlama seviyeleri ile esasen geçen yaz oldukları yere geri döndüklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle şu anda yeni kısıtlamalara bakmadığımız ve aslında hükümetin 19 Temmuz’da daha fazla gevşeme planladığı göz önüne alındığında, üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 1,5 oranında pozitif bir büyüme bekliyoruz.

Ve yakın vadede önemli ölçüde aşıdan kaçınan varyantların ortaya çıkmadığını varsayarak, yazın ötesindeki görünümün makul derecede iyi göründüğünü söyleyebiliriz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu