Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ING’ye Göre Küresel Ekonomik Görünüm Yine Kasvetli

ING, kuzey yarımkürede günler soğuyup kararırken ekonomik görünümün de aynı değişimden geçtiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
ING’ye Göre Küresel Ekonomik Görünüm Yine Kasvetli
Son Güncelleme: 
Yorum

ING, son aylık görünüm raporunda küresel ekonomi için dikkat çekici tahminlerde bulundu. ING Ekonomisti Carsten Brzeski raporda; “Kuzey yarımkürede kışa yaklaşırken, Covid-19 enfeksiyon oranları artmaya devam ederken, küresel ekonominin görünümü bir kez daha kasvetli görünüyor” dedi.

Küresel ekonomideki değişimi hızlı mevsim geçişlerine benzeten Brzeski, geriye dönük tüm göstergelerin üçüncü çeyrekte yükselişe işaret ettiğini ancak ileriye bakıldığında, Eylül’de işlerin yeniden yavaşlamaya başladığının anlaşıldığını söyledi.

Hükümetler daha fazla Covid-19 enfeksiyonunun ardından kısıtlamalarını bir kez daha artırdıklarından, küresel bir çift dipli durgunluk riskinin olduğunu ekledi.

Raporda ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte üretimin muhtemelen yıllık bazda %30’dan fazla arttığı ancak zorlukların sürdüğü ve güçlü ivmenin azaldığına dair kanıtların bulunduğu belirtildi.
ING Abd Ekonomik Görünüm
Kaynak: ING

Daha fazla mali teşvik için senaryo güçlü ve 3 Kasım seçimleri tam bir toparlanmanın ne kadar çabuk geleceğini belirlemek için kritik” dendi. İkinci çeyrekte %31,4 daralan ABD GSYİH’sinin, üçüncü ve dördüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 34,5 ve yüzde 4,5 artacağı söylendi.

Tam yıl GSYİH’si içinse yüzde 3,4 daralma tahmini yapıldı. 2021 ve 2022 için sırasıyla yüzde 4,2 ve yüzde 2,9 büyümeye işaret edildi. 2021 görünümünün tamamen seçimle ilişkili olduğu belirtilirken; geleneksel görüşün Trump zaferinin riskli varlıklar için iyi ve Biden zaferinin kötü olacağı yönünde olduğu aktarıldı.

Euro Bölgesi içinse koronavirüs önlemlerinin tekrar sıkılaştırılmasıyla, toparlanmanın ivme kaybetmesinin muhtemel olduğu belirtildi.
ING Euro Bölgesi Ekonomik Görünüm
Kaynak: ING

Aynı zamanda, enflasyonun inatla düşük kalmaya devam ederek Avrupa Merkez Bankası üzerindeki tekrar harekete geçme baskısını artırdığı kaydedildi. Bölge GSYİH’sinin üçüncü ve dördüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 40,8 ve yüzde 3 büyüyeceği tahmin edilirken tam yıl için yüzde 8 daralmaya işaret edildi.

“Korkunç ikinci Covid-19 dalgası Avrupa’da gerçekleşiyor gibi görünüyor, ancak Mart-Nisan’da gördüğümüz gibi aşırı kalabalık hastane sahnelerinin tekrarı muhtemelen hala önlenebilir. Temelde, birçok Avrupa hükümetinin (İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika…) Covid-19 önlemlerinin sıkılaştırıldığını ve hedeflenen kilitlenmelere geri döndüğünü açıklamasının nedeni budur. Bu, çift dipli durgunluk endişelerini artırabilir.” dendi.

Bugün açıkladığı Ağustos ayı GSYİH verileriyle hayal kırıklığı yaratan İngiltere içinse; “vakalardaki artış ve artan yeni kısıtlama olasılığı, ekonominin zor bir kış geçireceğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.
ING İngiltere Ekonomik Görünüm
Kaynak: ING

Anlaşmasız bir Brexit senaryosunun sadece daha fazla zorluk ekleyeceği ve bunun, İngiltere hükümetine AB ile bir anlaşma yapması için baskı uyguladığı söylendi. Daha fazla kısıtlamanın toparlanmayı tersine çevirebileceği belirtilirken İngiltere’nin 2020’de yüzde 9,8 küçüleceği öngörüldü.

2021 ve 2022 için sırasıyla yüzde 5,3 ve yüzde 2,2 toparlanma rakamları verildi. Orta ve Doğu Avrupa içinse daha yavaş iyileşme hızının olduğu ancak durgunluğun olmadığı belirtildi.

Bölge içinde, güçlü bir mali ve parasal tepki darbeyi yumuşatmaya yardımcı olduğu için Polonya’nın öne çıktığı dile getirildi. Orta ve Doğu Avrupa bölgesi için yaklaşık %6’lık bir düşüş öngörüldü.

Merkezinde iç turizm ile Başkan Xi’nin iç sirkülasyonu teşvik etmesinin, Çin’in GSYİH büyümesinde hızlı bir iyileşme sağladığı kaydedildi. ING, ikinci çeyrekte büyümeye dönen Çin için üçüncü çeyrek tahminini yüzde 2,5 GSYİH büyümesine, tüm yıl tahminini ise yüzde 0,7 büyümeye revize etti.

USD/CNY tahmini ise 2020 sonu itibarıyla 6,70 olarak verildi. Asya’da iyileşmenin devam ettiği ancak bunun kesinlikle V şekilli bir iyileşme olarak tanımlanamayacağı öne sürüldü. Çünkü düşüşün derinliği ve müteakip yükselişin hızının büyük ölçüde her ülkedeki salgının boyutuna göre belirlendiği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu