Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ING Artan Vaka Vurgusuyla Hong Kong Ekonomisi için Tahminlerini Düşürdü

ING, son dönemde artan vakalar nedeniyle sıkılaştırılan önlemlere atıfta bulunarak Hong Kong için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.
ING Artan Vaka Vurgusuyla Hong Kong Ekonomisi için Tahminlerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’nin ilk çeyreğinde revize edilmiş yüzde 9,1’lik bir rekor daralma kaydeden Hong Kong ekonomisi için görünüm kararıyor. Bugün açıklanan Nisan-Haziran dönemine ilişkin sonuçlar, bu durumu destekliyor.

Yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %9 küçülen Hong Kong ekonomisi, böylelikle dördüncü ardışık daralmasını kaydetmiş oldu.

Nitekim pandemi öncesinde hükümet karşıtı protestolar ve ABD-Çin ticaret savaşının etkisiyle 2009’dan bu yana ilk resesyonuna girmişti. Bu noktada ekonomi 1 yıldır resesyondayken gelecek sonuçların çok daha korkunç olabileceği söylendi.

Capital Economics’ten Çin ekonomisti Martin Rasmussen, Hong Kong ekonomisinin geçen çeyrekte mali teşvik ve anakara Çin’deki daha güçlü taleple dengelendiğini dile getirdi.
Hong Kong Ekonomi
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca CNN’in haberine göre koronavirüs pandemisinin ikinci çeyreğin büyük bir bölümünde Hong Kong’da büyük ölçüde kontrol altında olduğunu ekledi. Ancak şehrin şu anda Covid-19’un en kötü şekilde patlak vermesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak yakın vadede iyileşme umutlarının azaldığını belirtti.

Son zamanlarda vakalarda hızlı artış görülürken yetkililer yanıt olarak toplantıları kısıtladı, bazı mekanları kapattı ve diğer önlemlerin yanı sıra restoranlarda yemek yemeyi yasakladı.

ING de bugünkü raporunda Covid-19 kaynaklı sosyal mesafe önlemlerinin artmasıyla Hong Kong’un ikinci yarı ve tam yıl tahminlerini aşağı yönlü revize ettiğini açıkladı.

İkinci çeyrekte yüzde 9’luk daralmanın esas olarak Covid-19 kaynaklı zayıf tüketim ve sosyal uzaklaşma önlemlerinden kaynaklandığını belirtti. ING, Hong Kong’da Covid-19 vakalarının arttığını ve izlenmesi zor birçok kaynak olabileceğini söylerken hükümetin salgından bu yana sosyal uzaklaşma önlemlerini sıkılaştırdığının üzerini çizdi.

Doğrudan etkinin catering işletmelerine, özellikle paket servisi söz konusu olduğunda çok az esnekliğe sahip küçük işletmelere büyük bir darbe vurduğunu restoranların yiyecek teslimatını düzenleyebilseler bile yüksek kiralar ödemek zorunda kalacaklarını aktardı.

İnşaat çalışmalarının Ekim ayına kadar yavaşlayabilir, çünkü Hong Kong’un yaz sıcaklıklarında dışarıda maske takmanın işçilerin daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyacağı anlamına geldiğini bildirdi.
Hong Kong Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

İnşaat faaliyetlerinin yavaşlaması nedeniyle gayrimenkul yatırımlarının da zayıf kalacağı, Covid vakaları artarken turizmin canlanmasının zor olacağı eklendi. Havayolları, seyahat acenteleri, otel konaklamalarının kötü durumda kalmaya devam edeceği, işsizlik oranının artması beklenirken hükümetten daha fazla yardım alınmaması durumunda ekonominin daha da kötü olabileceği dile getirildi.

ING sıkı sosyal mesafeli tedbirlerin yerinde kalmaya devam edeceğini varsayarak Hong Kong GSYİH büyümesinin 3Ç20’de %-10, 4Ç20’da %-5 ve tüm yıl için %-8.3 olmasını beklediğini söyledi. İşsizlik oranının ise Nisan-Haziran dönemindeki yüzde 6,2’den üçüncü çeyrekte yüzde 8’e yükselmesini beklediğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu