Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ING, AMB’nin Tahvil Alım Programının İşe Yarayacağını Düşünmüyor

ING, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programının işe yarayacağına ikna olmadığını söyledi. İşte detaylar;
ING, AMB’nin Tahvil Alım Programının İşe Yarayacağını Düşünmüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ING, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmaya yönelik son çabasının etkili olmayabileceğini ve aslında büyümeyi engelleyerek ters tepebileceğini söyledi.

Dikkat çekici açıklamalarda bulunan ING Başkanı Hans Wijers; “Para politikasının sınırlamaları var ve bu dürtünün ek yatırımlar yaratacağını da insanları daha fazla tüketmeye teşvik edeceğini de sanmıyoruz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü büyümeyi artırmak amacıyla yeni bir nicel gevşeme programı ilan etmişti.

ING Avrupa Merkez Bankası Yeni Genişleme Programı Alınan önlemler arasında 1 Kasım’dan itibaren her ay 20 milyar euro (22 milyar dolar) değerinde varlık satın alınması da vardı. AMB’nin mevduat faizini düşürüp yeni tahvil alım programı başlatması büyük bir tartışma başlattı. ING Başkanı Hans Wijers de tartışmaya katılarak; “ECB’nin şu anki çabalarının gerekli etkiye sahip olacağına ikna olmadık. Bu enstrümanı şimdi kullanmanın, muhtemelen olumsuz etkilerinin olumlu etkilerinden daha ağır basacağını düşünüyoruz” dedi.

Daha da fazlası AMB’nin hamlesinin, insanların tasarruflarını artırdığı yerle alakalı çok fazla belirsizlikle sonuçlanacağını belirterek kesinlikle daha fazla yatırım yapmayacaklarını öngördü.

ING Avrupa Merkez Bankası Hamlesi İşe Yaramayacak Para politikasının limitlerine işaret eden Wijers, vergi indirimleri ve devlet harcamaları gibi maliye politikaları ve ekonomik yeniden yapılanmanın Avrupa ekonomisini yeniden canlandıracak şey olduğunu söyledi. Almanya, Hollanda, İsveç ve Finlandiya gibi bazı hükümetlerin ekonomik aktiviteyi desteklemek için daha fazla harcama yapma istekliliklerini gösterdiklerini aktardı.

Ancak güney Avrupa’daki bazı hükümetlerin aynı şeyi yapacağından emin olmadığını da ekledi. Wijers, AMB’nin hareketinin yalnızca bankalara “sınırlı derecede yardımcı olduğunu” söylerken Brexit ve ticaret savaşının tetiklediği resesyon endişelerine ilişkin de görüş bildirdi.

Bir durgunluğa yakın olduklarını dile getiren ING Başkanı, Avrupa’nın “derin bir durgunluğa” girmesini beklemediğini ancak İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılmasının bölgedeki ekonomik koşulları daha da kötüleştirebileceğini savundu. Brexit meselesinin nasıl çözüldüğünün kendisinin endişelendiği bir olay olduğunu şöyle anlattı: “Brexit’in kendisiyle ilgili endişeliyim, sorumsuz tutum nedeniyle zor bir Brexit olacak. Bunun çok fazla olumsuz etkisi olurdu.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu