Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İndirimli Satışlara Yeni Düzenleme: Stokçulara Ceza Yağacak

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik ile indirimli satışlarda sahtecilik yapanlara büyük cezalar gelecek. Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.
İndirimli Satışlara Yeni Düzenleme: Stokçulara Ceza Yağacak
Yorum

Ticaret Bakanlığı, indirimli satışlara dair hazırlanmış olan yönetmelikte değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre indirimli bir malın fiyatı tespit edilirken, son 30 gün içerisindeki en düşük fiyata göre ayarlama yapılacak.

Vatandaşlar bir ürünü satın alırken son 30 gün içerisindeki en düşük fiyati görme imkanına sahip olacak. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulan gıdalar ise bu kapsamın dışında bırakıldı.

Önceki düzenlemede, indirimli ürünlerin fiyat etiketinde üstü çizili fiyat Bunun son 30 gün ile sınırlandırılması ile sahte indirimlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Önceki durumda fiyatın önceden yükseltilip sonradan düşürülmesine dair şikayetler yapılıyordu.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler 1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak. Bununla beraber indirimde sahtecilik yapanlara da büyük cezalar geliyor.

Diğer yandan stok yapan kişilere yönelik uygulanacak cezalar da belli oldu. ‘Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile ürünlerde fahiş fiyat artışı yapanlara 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar ceza uygulanabilecek.

Stok yaptığı tespit edilen kişiler ise 10 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu