Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF, Yeni Covid Varyantlarının Büyümeyi Raydan Çıkarabileceğini Söyledi

IMF küresel ekonomi konusunda daha da iyimser olduğunu söylerken yeni Covid varyantlarının büyümeyi raydan çıkarabileceği konusunda uyardı.
IMF, Yeni Covid Varyantlarının Büyümeyi Raydan Çıkarabileceğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu, dünya çapında koronavirüs aşıları uygulandığı için küresel ekonomi konusunda daha iyimser hale geldiğini açıkladı. Buna ek olarak yeni Covid varyantlarının pandemi sonrası iyileşme için oluşturduğu risk konusunda endişelerini bildirdi.

Bugün yayımlanan en son Dünya Ekonomik Görünümü’ne göre; IMF küresel ekonominin bu yıl %5,5 büyümesini bekliyor.
IMF 2021 - 2022 Dünya Ekonomik Görünümü Ocak Tahmini
Kaynak: IMF

IMF, Ekim ayının tahminlerine göre 0,3 puanlık bir artış bildirirken, küresel GSYİH’in 2022’de %4,2 oranında genişleyeceğini öngörüyor. IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath bir blog gönderisinde, “Artık çoğu mutasyona uğramış bir virüs ile aşılar arasındaki bu pandemiyi son erdirme yarışının sonucuna ve bu gerçekleşene kadar etkili destek sağlama politikalarının yeteneğine bağlı. Muazzam bir belirsizlik var ve olasılıklar ülkeler arasında büyük farklılıklar gösteriyor,” dedi.

Ayrıca IMF, bu yıl Euro bölgesi için GSYİH tahminlerini %1 puan düşürdü. Pandemiden ciddi şekilde etkilenen 19 üyeli bölgenin şimdi bu yıl %4,2 oranında büyümesi bekleniyor. Euro bölgesinin en büyük dört ekonomisi olan Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın da GSYİH büyüme beklentilerini azalttı. IMF Almanya’nın bu yıl %3,5, 2022’de ise %3,1 büyüyeceğini tahmin ediyor.

2021’de Fransa’nın %5,5 büyüyeceğini tahmin eden IMF, 2021’de %4,1 büyüme kaydedeceğini öngörüyor. İtalya’nın ise bu yıl %3 ve 2022’de %3,6 GSYİH büyümesi kaydetmesini tahmin ediyor. İspanya’da 2021 büyümesinin %5,9 ve 2022 büyümesinin %4,7 olmasını öngörüyor.

IMF, Covid-19 öncesi küresel faaliyete yönelik tahminlerin, Ocak 2020 Dünya Ekonomik Görünümü tahminlerinin oldukça altında kalacağını da belirtti.
IMF Küresel Faaliyet Beklentileri - Ocak 2021
Kaynak: IMF

Öngörülen toparlanmanın gücünün, sağlık krizinin ciddiyetine, faaliyetteki yurt içi aksaklıkların boyutuna, sınır ötesi maruziyete bağlı olarak ülkeler arasında farklılık göstereceğini belirtti. Küresel faaliyetteki toparlanmayla tutarlı olarak, global ticaret hacimlerinin 2022’de %6’ya düşmeden önce 2021’de yaklaşık %8 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Hizmet ticaretinin ise mal hacimlerinden daha yavaş toparlanmasını bekleyen IMF, sınır ötesi turizm ve iş seyahatlerine dikkat çekti. 2021 – 2022’de beklenen toparlanmaya rağmen çıktı açıklarının 2022 sonrasına kadar kapanması beklenmiyor. Kalıcı negatif çıktı açıklarıyla tutarlı olarak enflasyonun 2021 – 2022’de baskılanmasını öngörüyor.

Enflasyonun gelişmiş ekonomilerde genel olarak %1,5 ile merkez bankası hedeflerinin altında kalacağı tahmin ediliyor. Gelişen piyasa ve gelişmekte olan ekonomiler arasında enflasyonun ise grubun tarihsel ortalamasının altında olan %4’ün biraz üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu