Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Trump’ın FED’e Yönelik Faiz Baskısının ABD Ekonomisine Zarar Vereceğini Bildirdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’e fazi indirimi konusundaki baskıları, IMF tarafından olumsuz yorumlandı. Bu baskının para politikasında hatalara yol açacağı ve ABD ekonomisi için tehlikeli sonuçlar doğuracağı vurgulandı.
IMF Trump’ın FED’e Yönelik Faiz Baskısının ABD Ekonomisine Zarar Vereceğini Bildirdi
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) dün akşam 19-20 Mart tarihlerinde yapılan toplantı tutanaklarını yayımladı. Yapılan açıklamada para politikasının esnekliğinin devam ettirilmesine yönelik vurgu yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde faiz indirimi çağrısı yaparak dikkatleri üzerine çekmişti. Uluslararası Para Fonu (IMF), Trump’ın FED’e faiz indirmesi yolundaki çağrısının ABD ekonomisi için çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını bildirdi.

IMF, Trump’ın faiz indirimi baskısının para politikasında hatalara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Imf Tobias AdrianIMF Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü Direktörü Tobias Adrian, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının zayıflatılmasının tehlikeli sonuçlar doğuracağını söyledi.

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’nin merkez bankasının çok bağımsız bir kurum olarak oluşturulduğunu söyleyen Adrian, guvernörlerin ve başkanların uzun yıllar için atandığını belirtti. Politikacılardan gelen çağrıların dinlenmek zorunda olunmamasının kurumda kök salmış bir vaziyette olduğunu ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, FED’i ekonomiyi destekleme konusunda daha fazlasını yapmadığı konusunda uyarmıştı.

Trump Fed BaskisiTrump geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, FED’e faiz indirimi ve tahvil alım programını yeniden uygulamaya koyma konusunda çağrıda bulunmuştu. Bunun yanında guvernörler grubuna kendisine bağlı iki ismi atamak istediğini söyledi. Bu isimleri ise bir pizza şirketinin eski yöneticisi Herman Cain ve Heritage Foundation’ın üst düzey yöneticisi Stephen Moore olarak açıkladı.

Trump’ın geçen yıl atadığı Başkan Jerome Powell, faizlerin küresel risklerin ekonomik görünüm üzerinde baskı oluşturması ve enflasyondaki durgun seyrin devam etmesi sebebiyle bir süre daha sabit kalacağını açıkladı.

Dün akşam açıklanan FED tutanaklarında, katılımcıların çoğunun yılın geri kalanında da faiz değişikliğine gidilmemesi gerektiğini savunduğu öğrenildi.

Fed GuvernörleriMart toplantısına ilişkin tutanaklar, katılımcıların geçen yılın ve bu yılın ilk çeyreğinde kendini gösteren ekonomik yavaşlamaya tepki gösterdiğini işaret etti. İç harcamalardaki yumuşaklık risklerinin, Avrupa ve Çin’de beklenenden daha fazla yavaşlama gibi bazı belirsizliklere dikkat çekildiği açıklandı.

Ekonomideki yavaşlama ve risklere rağmen FED’in mesajları pozitif kalırken, katılımcılar ekonomik faaliyetlerin genişlemeye devam etmesini, enflasyonun %2 hedefine yakın seyretmesinin ve işgücü piyasasının güçlü seyrini korumasını beklediğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu