Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Sri Lanka’nın 1.5 Milyar Dolarlık Kredi Programını Bir Yıl Uzattı

Uluslararası Para Fonu’na göre kurum Sri Lanka ile 1.5 milyar dolarlık bir kredi imkanını ekstra bir yıl daha uzatmak için anlaştı. Detaylar şöyle;
IMF Sri Lanka’nın 1.5 Milyar Dolarlık Kredi Programını Bir Yıl Uzattı
Yorum

Uluslararası Para Fonu, bugünkü açıklamasında Sri Lanka ile 1.5 milyar dolarlık kredi imkanını ekstra bir yıl uzatmak için anlaştığını belirtti. Bazı analistler bu hamlenin hükümete kilit seçimler öncesinde harcamaları artırmak için izin verebileceğini dile getirdi.

Küresel borç veren ayrıca kredi imkanlarının yerine getirildiğinden emin olmak için beşinci değerlendirmesini yaptı ki bu da borcun altıncı dilimini dağıtmasına izin verdi. Reuters daha önce IMF’nin kredi programı ve altıncı dilimi uzatma anlaşması yaptığını rapor etmişti. Genişletilmiş Fon İmkanı (Extended Fund Facility) olarak bilinen kredi programı, daha önce 2016 ortasında kabul edilen 3 yıldan 4 yıla uzatıldı.

IMF personel ekibini ziyaret eden Manuela Goretti, ekibin yetkililerin 2018 sonlarındaki siyasi karışıklığı izleyerek ekonomik reform programlarını tekrar başlatma çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Manuela Goretti IMF Sri Lanka Açıklaması Buna göre Manuela Goretti; “ekip beşinci değerlendirmesi ve onların EFF düzenlemesinde kalan ödemelerin bu süreye eşit bir yayılmasıyla ek bir yıl için talepleri konusunda bunun ekonomik reform gündeminin tamamlanmasına daha fazla zaman ayıracağını anladı” ifadelerini kullandı.

Bu noktada IMF’nin halihazırda 1.5 milyar dolarlık kredinin 1 milyar dolarını ödediği hatırlatıldı. IMF ada ülkesinin ekonomik büyümesinin geçen yılın yüzde 3 seviyesinden bu yıl yüzde 3.5’e çıkmasını beklediğini belirterek merkez bankasını enflasyonist baskıların yeniden çıkması durumunda para politikasını sıkılaştırmaya ağırdı.

Sonuçta, kredi önümüzdeki hafta 3 milyar dolara kadar tahvil satmayı planlayan Sri Lanka için çok önemliydi ve daha cazip borçlanma koşulları sağlamaya devam etmesi için IMF’nin programına ihtiyacı vardı.

IMF Sri Lanka’nın 1.5 Milyar Dolarlık Kredi Programını Bir Yıl Uzatmak için Anlaştı First Capital Holdings’te araştırma başkanı olan Dimantha Mathew de konuyla ilgili; “hükümet devlet tahviline gittiğinde bu çok olumlu” diyerek şöyle devam etti: “Seçim yılını dikkate aldığımızda hedefler için uzatılmış süre, hükümetin seçimlerle yüzleşmesi için de alan veriyor. Bununla, yatırımcıların Sri Lanka’ya gelmesi çok rahat olurdu. Piyasalar da bunu olumlu bir işaret olarak görecek.”

Nitekim Sri Lanka bu yılın ilerleyen dönemlerinde başkanlık seçimleri yapmaya ve 2020’de de parlamento seçimlerine hazırlanıyordu. Diğer taraftan Sri Lanka’nın dış borçlarını ödemekte zorluk çektiği biliniyordu ki buna ilk 3 aydaki 2.6 milyar dolarlık borç dahil bu yılın rekor 5.9 milyar dolarlık borcu da dahildi. Ülke Ocak’ta 1 milyar dolarlık devlet tahvili kredisini geri ödemek için rezervlerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu