Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF/Lipton: Dünya Ekonomisi Kasten Açılmış Yaralardan Kaçınmalı

IMF Başkan Vekili Lipton, dünya ekonomisinin kasten açılmış yaralardan sakınması gerektiğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
IMF/Lipton: Dünya Ekonomisi Kasten Açılmış Yaralardan Kaçınmalı
Yorum

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) genel müdür yardımcısı bugün verdiği bir demeçte; ABD ekonomisinin iyi performans gösterdiğini ancak başarısını etkileyebilecek dış zorluklardan muaf olmadığını söyledi.

“ABD ekonomisi iyi gidiyor ve küresel ticaretin çok yavaş olduğu bir zamanda iyi iş çıkarıyor” diyen IMF Başkan Yardımcısı ve halihazırda Geçici Başkanı David Lipton, dünyada ABD ekonomisini etkileyebilecek birçok olay olduğunu ve hepsine karşı uyanık olmanın mantıklı olduğunu belirtti.

Temel senaryolarında durgunluk olmadığını aktaran Lipton, ancak ticaret ve teknoloji gerginlikleri ışığında, finansal piyasaların ışığında, savunmasızlıkların arttığını bildirdi.

IMF/Lipton Temel Senaryo Durgunluk Yok ABD ekonomisinin gücüne değinen Lipton, büyümenin işsizlik oranını enflasyona yol açmadan nasıl yüzde 3.7 seviyesine düşürdüğünün üzerini çizdi. Ancak küresel ticaretin yatırımcılar için büyük bir endişe olmaya devam ettiği, IMF gibi işletme ve kuruluşların ticaretin önündeki engellerin olumsuz etkilerini vurguladıkları da hatırlatıldı.

Nitekim IMF ekonomistleri Mayıs ayında, ABD-Çin gerilimleri ve bunun sonucundaki tarifelerin her iki ülkedeki üreticileri ve aynı zamanda tüketicileri olumsuz etkilediğini söylemişlerdi.

IMF Ekonomist Ticaret Savaşı Uyarı Bununla birlikte tarifelerdeki bir artışın, iş dünyası ve finansal piyasa duyarlılığını önemli ölçüde azaltacağı, küresel tedarik zincirlerini bozacağı ve 2019’da küresel büyümede öngörülen iyileşmeyi tehlikeye atacağı yönünde uyarıda bulunmuşlardı. Nisan ayındaki son Dünya Ekonomik Görünümü raporunda IMF, küresel büyümenin 2018’deki yüzde 3.6’dan 2019’da yüzde 3.3’e düşeceğini, 2020’de ise yüzde 3.6’ya geri döneceğini tahmin etmişti.

Uluslararası Para Fonu ayrıca 2019’da Çin için yüzde 6.3, ABD için de yüzde 2.3’lük büyüme öngörmüştü.

IMF 2019 ABD ve Çin Büyüme Tahmin Lipton da bugünkü açıklamasında IMF öngörmese de küresel bir durgunluğun gerçekleşmesi durumunda o zaman merkez bankalarının ve hükümetlerin uygun para ve maliye politikalarıyla tepki vermeye hazır olmaları gerektiğini savundu.

“Dünyanın bir çöküşe neden olmaktan kaçınmasının zamanı geldi, bu ticaret ve teknoloji gerilimleri ile diyalog yoluyla başa çıkmak anlamına gelir çünkü kendi kendine olan yaralar yok ama ekonomi yavaşlarsa diye cevap vermeye hazır olmalı” diyen Lipton, yaklaşmakta olan herhangi bir merkez bankası kararı hakkında yorumda bulunmayacağını söyledi. Düşük faiz oranları ile devam eden bağdaşır politikanın ve para politikasına veri odaklı bir yaklaşım almanın uygun olduğunu kaydetti.

İlaveten belirtmiş olduğu küresel koşullar ışığında, ABD, Avrupa ve Japonya olmak üzere başlıca üç ülkede devam eden parasal uyarlamanın uygun olduğunu söylediklerini aktardı. Bazılarının, daha sonra kolaylaşmak için yer açmak amacıyla belirli faiz oranlarının artırılmasının gerekli olduğunu savunduğunu ama bunun bir anlam ifade etmediğini de ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu