Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Başkanı: Küresel Ekonomi Hassas Bir Anda ve İvme Kaybediyor

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin hassas bir zamanda olduğunu ve ivme kaybettiğini söyledi.
IMF Başkanı: Küresel Ekonomi Hassas Bir Anda ve İvme Kaybediyor
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, dün Washington 13. Yıllık Sermaye Piyasası Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, büyümenin dünyanın her yerinde ivme kaybettiğini dile getirdi. Küresel ekonominin yüzde 70’inin yavaşladığını gördüklerini de söyledi.

IMF Başkanı Lagarde röportajında, ABD ekonomisinin artık yavaşlamaya karşı bağışıklık kazanmadığını ifade etti.

ABD Ekonomisi YavaşlıyorLagarde, Brexit ve Çin’in ticaret güvenini etkileyen gerilimler dahil olmak üzere net risklerin bulunduğunu söyledi. Piyasaların küresel ekonomik verilere karşı hassas olduğunu belirten Lagarde, hisse senetlerinin Mart ayında zayıf gelen perakende satışlar ve dayanıklı tüketim malları fiyatları sonrasında güçlü bir yükseliş kaydettiğini söyledi.

Piyasalardaki dalgalanmalara ek olarak Çin ile ABD arasındaki bir ticaret anlaşmasının müzakerelerinden gelen haberlerin etkili olduğunu da belirtti. Lagarde, “Hala bir ticaret anlaşması konusunda iyimserim ve her iki tarafın da ilerlemesine açık bir itici güç var. Bu hayati derece önemli,” ifadelerini kullandı.

Lagarde IMF verilerine göre, %25’lik tarife artışının ABD ekonomisinde %0,6 ve Çin ekonomisinde %1,5 kayba yol açacağını da söyledi.

Ek Tarife Ekonomileri YavaşlatabilirLagarde, “Şu anda bu iki büyük dev olduğu göz önüne alındığında, her ikisinde de bu tür olumsuz etkiler varsa, küresel ekonomi üzerinde daha ağır bir etkiye sahip olacak ve kötü sonuç verecek,” dedi.

ABD Ticaret Odaları Birliği toplantısında yaptığı konuşmada ise Lagarde, “Bu yılın geri kalanında beklenen küresel ekonomik büyümedeki toparlanmanın istikrarsız olmasını bekliyoruz. Büyüme, Brexit gibi ülke bazlı belirsizlikler dahil, bazı sektör ve ülkelerdeki yüksek borç oranı, ticaret politikalarındaki gerilimler ve finansal piyasalardaki tedirginlik hissi hini daha geniş çaplı belirsizliklerin yarattığı risklere karşı hassas,” yorumunda bulundu.

IMF’nin 2019 ve 2020 yılları için en son küresel büyüme tahmininin yaklaşık yüzde 3,5 seviyesinde olduğunu da belirtti.

2019 ve 2020 Büyüme Tahminleri Yüzde 3,5Güncellenmiş küresel büyüme tahminlerinin gelecek hafta açıklanacağını söyleyen Lagarde, analizlerinin şirket karlarını, düşük vergi alınan lokasyonlara taşımasından doları Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkesi olmayan ülkelerin yılda 200 milyar dolar seviyesinde zarar uğrattığını gösterdiğinden bahsetti. Bu gelir kaybının ise düşük gelire sahip ülkelerin büyümelerinin ve istihdamlarını artırmalarını daha da zorlaştırdığını söyledi.

FED’in politika faizi üzerine de yorum yapan Lagarde, 50 baz puanlık düşüşe yönelik çağrılara karşın, merkez bankasının bağımsızlığına ve veri odaklı olmasına saygı duyduklarını söyledi. Lagarde, “enflasyonun hedeflerin altında kalması durumunda uygun para politikası kullanmalı. Finansal piyasalar biraz huzursuz ve muhtemelen değişim riski altında,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu