Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Faiz Kararına Sayılı Saatler Kaldı: Olası Senaryolar Neler?

Piyasalar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faiz oranlarındaki herhangi bir değişikliği duyurma ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu tahmin ediyor.
FED Faiz Kararına Sayılı Saatler Kaldı: Olası Senaryolar Neler?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar bu haftanın beklenen başlıca gelişmesi olan Federal Rezerv’in faiz kararına kilitlenmiş durumda Federal Rezerv, politika belirleme konusunda karar alma sürecinde zorlu bir noktada olduğunu gösteren inatçı enflasyonla karşı karşıya kaldı.

Piyasalar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarında bir değişiklik yapma olasılığının düşük olduğunu ve bu nedenle temel gecelik borçlanma faiz oranının mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığında kalmasının beklendiğini öngörüyor.

Çoğu politika yapıcısı, enflasyonun hedefe doğru ilerlemesine dair daha fazla güven olmadan faiz indirimine gitmeyeceklerini vurguladı. FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonun yüzde 2 seviyesine sürdürülebilir bir şekilde yaklaşana kadar politika gevşetmeye hazır olunmayacağını ifade etmişti. son veriler FED’in bu hedefe ulaşmasının daha uzun sürebileceğine işaret ediyor.

FED’e Göre Enflasyon Halen Yüksek

Janney Montgomery Scott sabit gelir stratejisti Guy LeBas, “FOMC’deki hemen hemen herkes şu anda aynı senaryodan konuşuyor. Belki bir veya iki istisna dışında, politika yapıcılar son birkaç aylık enflasyon verilerinin yakın vadede eyleme geçmek için fazla sıcak olduğu konusunda genel olarak hemfikir, ancak daha sonra faiz indirimi yapabilecekleri konusunda hâlâ umutlular.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta açıklanan FED’in temel eflasyon göstergesi kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE), enflasyonun tüm kalemler dahil edildiğinde yıllık yüzde 2,7, gıda ve enerjiyi hariç tutan çok önemli temel ölçüt için ise yüzde 2,8 olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilileri, daha iyi bir enflasyon ölçüsü olarak PCE endeksini tercih ediyor ve uzun vadeli eğilimlerin daha iyi bir göstergesi olarak çekirdek endekse daha fazla odaklanıyor.

Faiz İndirimi Ne Zaman?

Goldman Sachs ekonomisti David Mericle ise son dönemdeki yukarı yönlü enflasyon sürprizinin bu yıl faiz indirimi için yolu daraltmış olduğunu, ancak yaklaşan enflasyon raporlarının daha yumuşak olmasını beklediklerini söyledi.

FED’den Temmuz ve Kasım aylarında indirimler beklediklerini sözlerine ekledi. David Mericle, şu anda ekonomide aşırı ısınma işareti olmadığı için faiz artışlarının oldukça olası olmadığını belirterek, temel faiz oranlarının halihazırda oldukça yüksek seviyede olduğuna dikkat çekti.

Faiz artışlarının tekrar gündeme gelmesi için ciddi bir küresel arz şoku ya da çok yüksek enflasyonist politika şoklarının yaşanması gerektiğini sözlerine ekledi. FED’in toplantıda yapacağı haberlerden biri de bilançoya ilişkin bir duyuru olacak.

Merkez bankası, gelirleri yeniden yatırmak yerine vadesi dolan Hazine tahvillerinin ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin her ay 95 milyar dolara kadar geri çekilmesine izin veriyor. Operasyon, FED’in toplam varlıklarını yaklaşık 1,5 trilyon dolar azalttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın