Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Talimatı Vermişti! Yeni Bir Üst Fon Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, girişimcilere destek sağlamak amacıyla kurulacak üst fon ile ilgili konuştu. Nihai aşamaya gelindiğini söyledi.
Şimşek Talimatı Vermişti! Yeni Bir Üst Fon Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2018 yılında Başbakan Yardımcılığı döneminde Türkiye’de girişimcilere destek sağlamak amacıyla bir üst fon kurulması için talimat vermişti. Bakan Şimşek fon ile ilgili son gelişmeleri aktardı.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, Türkiye’de stratejik sektörler ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarına kaynak aktarılması için üst fon kurulması çalışmalarında nihai aşamaya gelindiğini söyledi.

Söz konusu fonun büyüme aşamasındaki firmalar için alternatif bir finansman aracı olduğunu söyledi.

Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde kurulacak yeni üst fonu ile Orta Vadeli Program’da önceliklendirilen sektörlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

Bakan Şimşek, fonun faaliyete geçmesiyle hedefleri şu şekilde açıkladı:

GCM Yatırım Banner
  • Katma değeri yüksek mal ve hizmet üreten işletmeleri desteklemek
  • Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasına olanak vermek
  • Kaldıraç etkisi oluşturarak girişim sermayesi ekosisteminin ihtiyaç duyduğu ivmeye destek sağlaması
  • Ülkenin teknolojik gelişimi ve katma değerli büyüme stratejisine katkı sunmak.

Bunun yanında Bakan Şimşek, fon büyüklüğünün ilk aşamada 50 milyon dolar olmasının beklendiğini söyledi. Kurulacak fonun uluslararası normlara uygun ve şeffaf şekilde yönetileceğine dikkat çekti. Bakanlık tarafından denetimlerin yapılmasının mümkün olacağını bildirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.