Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üreticilere Müjde! Bakanlıktan Tarımsal Kredilere İndirim

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal sektöre önemli bir destek paketini bugün Resmi Gazete'de yayımlanan bir tebliğ ile duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Üreticilere Müjde! Bakanlıktan Tarımsal Kredilere İndirim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarımsal Üretime Dair Faiz/Kar Payı Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi/Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlığın hazırladığı bu tebliğle, temel bitkisel ve hayvansal üretim konularında 300 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 100 faiz indirimi sağlanacak. Üreticiler, bu kredinin yüzde 70’ini tarımsal girdiler için ayni olarak kullanabilecekken, yüzde 30’unu nakit olarak da kullanabilecekler.

Üretim planlaması kapsamında faaliyet gösteren üreticiler yüzde 20, tip sözleşmelerle üretim yapanlar ise yüzde 15 ilave faiz/kâr payı indiriminden yararlanabilecekler.

Hastalıktan ari işletmeler ile sağlık sertifikasına sahip olan hayvancılık işletmeleri ise faiz/kâr payı indiriminden yüzde 70-100 oranında faydalanabilecekler.

Uygunluk Belgeleriyle Kredi Kullanılabilecek

Yeni seralar, kapalı bitkisel üretim üniteleri, mantar üretim tesisleri ve meyve bahçeleri için Bakanlıkça onaylanan uygunluk belgeleriyle kredi kullanımı sağlanacak.

GCM Yatırım Banner

Araştırma ve Geliştirme Destek Programı kapsamında desteklenen projeler için yüzde 50 faiz/kâr payı indirimi uygulanacak.

Biyolojik veya biyoteknik mücadelede kullanılan gübre üretim tesisleri de kredi/finansmanından yararlanabilecek. Ancak yeni yatırımlar için kredi/finansman kullanılabilmesi için tarım dışı veya tarımsal yapı izinlerinin alınmış olması gerekecek.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, desteklerin tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve gıda arz güvenliğinin sağlanması amacıyla önemli olduğunu vurguladı.

Çiftçilere ve üreticilere yönelik bu desteklerin devam edeceğini belirten Yumaklı, yeni tebliğin üreticilere hayırlı olmasını diledi. Tarımsal üretimdeki desteklerin etkinliğini artırmaya yönelik çalışmaların devam edeceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.