Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Küresel Büyüme Tahminini Değiştirmezken Artan Eşitsizlikleri Vurguladı

IMF, 2021’de küresel ekonomi için büyüme tahminini yüzde 6’da sabit bırakırken enflasyon tahminini yükseltti. Aynı zamanda iyileşmenin, aşılara erişime bağlı olarak bölgeler arasında eşitsiz kaldığını söyledi.
IMF Küresel Büyüme Tahminini Değiştirmezken Artan Eşitsizlikleri Vurguladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Ekonomik Görünümü raporunu güncelleyen Uluslararası Para Fonu, ekonomik beklentilerin Nisan 2021 Dünya Ekonomik Görünümü (WEO) tahmininden bu yana ülkeler arasında daha da farklılaştığını söyledi.

Aşı erişiminin küresel iyileşmenin iki bloğa ayrıldığı ana fay hattı olarak ortaya çıktığının üzerini çizdi.

Küresel ekonominin 2021’de yüzde 6,0 ve 2022’de yüzde 4,9 büyümesi beklenirken gelişmekte olan ekonomiler, özellikle de gelişmekte olan Asya için beklentilerin aşağı yönlü revize edildiği söylendi.

IMF Küresel Görünüm
Kaynak: IMF

Buna karşılık, gelişmiş ekonomiler için tahmin yukarı revize edildi. Söz konusu revizyonların, pandemi ve politika desteğindeki değişiklikleri yansıttığı belirtildi. Öte yandan 2022 büyüme tahminindeki 0,5 puanlık artışın, büyük ölçüde gelişmiş ekonomiler, özellikle ABD için tahmin yükseltmesinden kaynaklandığı eklendi.

Uluslararası Para Fonu enflasyonun geçici olmaktan daha fazlası olduğunu kanıtlama riskine de dikkat çekti. Enflasyonun 2022’de çoğu ülkede pandemi öncesi aralıklarına dönmesini beklerken belirsizliğin yüksek kaldığı konusunda uyardı.

Yeni güncellemede IMF, ABD ekonomisinin büyüme tahminini 6,4’den yüzde 7’ye, 2022 büyüme tahminini de yüzde 3,5’ten yüzde 4,9’a çıkardı.

Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 4,4’ten yüzde 4,6’ya, 2022 tahmini yüzde 3,8’den yüzde 4,3’e revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu