Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF/Gopinath: Küresel Ekonomide Olumlu Şeyler Bulmak Giderek Zorlaşıyor

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath, küresel ekonomide olumlu şeyler bulmanın giderek zorlaştığını söyledi. İşte detaylar;
IMF/Gopinath: Küresel Ekonomide Olumlu Şeyler Bulmak Giderek Zorlaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu Baş Ekonomisti Gita Gopinath, Cuma günü yaptığı bir açıklamada küresel ekonomi için görünümün kasvetli ilerlemeye devam ettiğini söyledi. “Yıl ilerledikçe, olumlu şeyleri bulmak zorlaşıyor. İyileşme potansiyeli vardı ve hala dünyanın pek çok yerinde bekliyoruz ama bunu görmenin zorlaştığını kabul etmeliyim” dedi.

Gita Gopinath’ın yorumları, denizaşırı ülkelerdeki ekonomik büyüme yavaşlarken geldi ki Almanya ve Çin, bunların aralarında en endişe verici olanlardı. Almanya’da imalat sektörü daralırken Çin ekonomisi de önceki çeyrekte 27 yılın en yavaş hızında büyümüştü.

Yavaşlama, Çin ve ABD’nin birbirine karşı misillemelerle giderek yükselttiği ticaret savaşının ortasında gelmişti.

IMF Baş Ekonomisti: Küresel Ekonomi Kasvetli Nitekim tüm dünya, son olarak Çin tarafının açıkladığı 75 milyar dolarlık ABD tarifeleriyle yankılandı. Kısa süre önce Washington’un hamlelerine karşı önlemler almak zorunda kalacağını duyuran Çin, Cuma günü 75 milyar dolarlık ABD misillemesini açıkladı. Başkan Donald Trump da ABD şirketlerinden operasyonlarını Çin dışına çıkarmalarını isteyerek halihazırda yükselmiş gerilimi tırmandırdı.

Çin’den gelen tarife karşılığının üzerine Twitter’dan paylaşım yapan Trump; “Ülkemiz uzun yıllar boyunca ahmakça, Çin ile trilyonlarca dolar kaybetti. Onlar bizim fikri mülkiyetimizi, yılda yüzlerce milyar dolarlık edecek oranda çaldılar ve buna devam etmek istiyorlar. Bunun olmasına izin vermeyeceğim.” dedi.

ABD’nin Çin’e ihtiyacı olmadığını vurgulayan Trump, onlarsız çok daha iyi olacaklarını dile getirdi.

Çin Misilleme trump Yanıt “Çin’in onlarca yıldır ABD üzerinden kazandığı ve çaldığı büyük miktarlarda paralar durdurulacaktır ve durdurulmak zorundadır” diyen Trump, Amerikan şirketlerinden derhal Çin’e alternatif aramaya başlamalarını istedi. “Şirketlerinizi ülkeye getirin ve ürünlerinizi ABD’de üretin” ifadeleriyle çağrıda bulundu.

Ayrıca Fed Ex, Amazon, UPS ve ABD Posta Ofisi dahil tüm taşımacılara Çin’den ya da başka bir ülkeden “fentanil” isimli ilacı taşımamaları konusunda emir verdiğini ve bu ilacın ABD’de yılda 100 bin kişinin ölümüne yol açtığını belirtti. Çin Devlet Başkanı Jinping’in kendisine fentanil satmayı durduracağını söylediğini ancak bunu yapmadığını da hatırlattı. Tüm bunların yanında Çin’in 75 milyar dolarlık misillemesine karşı Çin tarifelerini yüzde 5 artırdıklarını duyurdu.

Gopinath; “Küresel büyüme bastırılıyor ve bunu kırılgan olarak tanımlıyoruz. Birçok olumsuz risk var. İşaretlemeye devam ettiğimiz riskler arasında ticaret cephesindeki riskler de var. Bugün kadar yakın bir zamanda görmekte olduğumuz gelişmeler, bize büyümenin ne olacağı konusunda büyük endişe veriyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu