Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Bahar Toplantılarında TCMB’nin Tamamen Bağımsız Olması Gerektiği Söylendi

IMF Bahar Toplantıları kapsamında konuşan Poul Thomsen, TCMB'nin tamamen bağımsız olması gerektiğine vurgu yaptı.
IMF Bahar Toplantılarında TCMB’nin Tamamen Bağımsız Olması Gerektiği Söylendi
Yorum

Türkiye ekonomik ve politik gelişmeler çerçevesinde yatırımcıların bir yıldan fazla süredir endişelenmesine neden oluyor. IMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen ise TCMB’nin tamamen bağımsız olması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğunu söyleyen Thomsen, TCMB’nin attığı adımları yorumladı.

Poul Thomsen Türkiye YorumuBüyük Durgunluk döneminde Yunanistan, Portekiz, İzlanda ve Ukrayna’nın kurtarmalarını yöneten Poul Thomsen, piyasalarını düzene sokmak isteyen bir ülkenin en acil ihtiyacının, merkez bankasına tam bağımsızlık sağlamak olduğunu söyledi.

Thomsen, “Türkiye bir dizi zorlukla karşı karşıyadır ve bunlardan biri, merkez bankasının tamamen bağımsız olması gerektiğidir. Böylece koşullar ileriye dönük bir şekilde değiştikçe politikaları sürekli olarak değerlendirebilir ve sıkılaştırabilir,” ifadelerini kullandı.

Thomsen, son 6 ila 7 ayda faiz oranlarında görülen artışı memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

TCMB Faiz Artırımları Memnuniyetle KarşılandıBuna karşın Türkiye’de merkez bankasının para politikasının değerlendirilmesinde birtakım zorluklara ek olarak tamamen bağımsız olmasına izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisi resesyonda ve hükümetin merkez bankası bağımsızlığına müdahalesi, aşırı kaldıraçlı bankalar, büyük cari işlemler açığı ve ABD ile diplomatik gerginlik, ABD’nin yatırımcı ve sermaye çıkışını tetiklemesi ile geçen yıl sert dalgalanmalar geçirdi. Türk lirası ise 2018 sonunda dolar karşısında yüzde 36 değer kaybetti.

CNBC’nin haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda yüzde 19’dan fazla olan enflasyona rağmen faizleri düşük tutmayı sürdürdü.

Erdoğan Enflasyona Rağmen Faizleri Düşük TuttuYatırımcılar ise geçen ay gerçekleşen yerel seçimlerde beklenmedik bir yenilgiye uğradıktan sonra sonuçlara hala itiraz ediliyor. Enflasyon ve işsizlik çift haneli rakamlarda yer alırken, ekonomik büyümenin yavaşlama hızının daha da artması bekleniyor. Moody’s 2019 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 2 daralacağını öngörüyor.

Thomsen, Türkiye ile olası bir IMF programının konuşulmadığını da söyledi. Yatırımcı ve analistlerin şu anki spekülasyonlarına cevap olarak, “Türkiye ile IMF arasında bir program hakkında konuşulmuyor. Denetimlerimiz bağlamında normal düzenli temasımız var,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu