Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Yeterli ABD Hazine Tahvili Olmayan Ülkelere Dolar Fonlaması Sağlayacak

FED’in koronavirüs etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için dünya ekonomisine dolar akışı sağlamasına destek niteliğinde bir uygulama başlatan IMF’nin, elinde ABD Hazine tahvili olmayan ülkelere swap limiti tasarladığı öğrenildi.
IMF Yeterli ABD Hazine Tahvili Olmayan Ülkelere Dolar Fonlaması Sağlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF) koronavirüsün ülke ekonomileri üzerindeki etkilerini azaltmak için aldığı yeni kararları duyurdu. IMF Başkanı Kristalina Georgieva geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada koronavirüsle mücadele için 1 trilyon dolar borç verme kapasitesini devreye sokmaya hazır olduklarını söylemişti.

Şimdi de elinde ABD Hazine tahvili olmayan ülkelere kısa vadeli dolar fonlaması sağlamak için swap limitini hayata geçirmeye hazırlandıkları öğrenildi.

IMF, küresel dolar sıkışıklığını gidermek için yeni bir program başlatmaya hazırlanıyor.

IMF Swap HazırlığıBöylelikle Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) geçen hafta başlattığı dünya ekonomisinde dolar akışını sağlama kampanyasına bir nevi destek olmuş olacak. Elde edilen bilgiye göre söz konusu kampanya önümüzdeki haftalarda başlayabilir.

IMF Başkanı geçen hafta yaptığı konuşmada sıkışan ekonomiler için kısa vadeli likidite oluşturmak için alternatiflerin değerlendirildiğini söylemişti. Şu an Covid-19 pandemisiinn etkisiyle tüm dünya ABD dolarına yönelmiş durumda.

IMF özellikle dolar sıkıntısı çeken ve çekme riski olan ülke ekonomilerine bu bağlamda destek olmaya çalışıyor. Eğer durum bu şekilde devam ederse ülkeler arası ticaret duracağından, dolar sıkışması yaşanacak.

Salgının başladığı nokta olan Çin’de ekonomideki toparlanmanın sınırlı olsa da cesaret verici olduğu bildirildi.

Çin'deki Toparlanma Umut VericiIMF’nin araştırma bölümü yetkilileri John Bluedorn, Gita Gopinath ve Damiano Sandr, koronavirüs salgınının dünya ekonomisini resesyona sürüklediğini söyledi. Şu an tüm ülkelerde ekonomide çok ciddi zararlar olduğunu belirten yetkililer özellikle ABD’ye benzeri görülmemiş hız ve şiddette zarar verdiğini aktardı.

Geçen ayın son iki haftasında 10 milyon kişinin işsizlik maaşı başvurusu yaptığını hatırlayan uzmanlar, bu durumun 2009 yılında bile görülmediğini belirtti. Satın alma yöneticileri endeksinin birçok ülkede düşüşe geçtiği kaydedildi. Çin’de ise imalat verilerinin görece toparlanma gösterdiği söylendi.

Bu nedenle Çin’deki toparlanmanın cesaret verici olduğu, salgını kontrol altına almak için hayata geçirilen adımların başarılı ve ekonomiyi yeniden iyileştirmek için umut vaat ettiği kaydedildi. Öte yandan hem Çin’de hem de diğer ülkelerde salgının yeniden yayılma ihtimali olduğuna da dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu