Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Ağustos’ta 77,1’e Yükseldi

Ağustos ayına ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verileri yayımlandı.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Ağustos’ta 77,1’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayi kapasite kullanım oranını (KKO) açıkladı.

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü verileri KKO’nun Ağustos’ta 77,1’e yükseldi.

Temmuz 2021’de KKO 0,1 puan artarak yüzde 76,7 değerine yükselmişti.

KKO Ağustos’ta 77,1’e Yükseldi

KKO Ağustos’ta 77,1'e Yükseldiİmalat sanayinde faaliyet gösteren 1739 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlardan derlenen ankete göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,4 puan arttı.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise bir önceki aya kıyasla 0,4 puan artarak yüzde 76,8 seviyesinde gerçekleşti.

Temmuz ayında KKO-MA 76,4 seviyesinde gerçekleşmişti. Temmuz 2021’da 74,1 olan tüketim malları, Ağustos 2021’de 74’e geriledi.

Dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında da düşüş oldu.

Dayanıklı tüketim malları Temmuz’daki 77,2’den 75,9’a geriledi. Ara malları da 80 seviyesinden 78,9’a indi. Dayanıksız tüketim malları Temmuz ayının 73,5’inden 73,6’ya yükseldi. Yatırım malları daha güçlü artarak 70,2’den 74,8’e ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu