Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İKMİB 2019’da 20,6 Milyar Dolar İhracatla Tarihi Zirveyi Kaydetti

Kimya sektörünün 2019 yılında gösterdiği gelişmeleri değerlendiren İKMİB YKB, 20,6 milyar dolar ihracat ile tarihi bir rekor kırdıklarını açıkladı.
İKMİB 2019’da 20,6 Milyar Dolar İhracatla Tarihi Zirveyi Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, 2019 yılında sektörün 20,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Bu rakamın tarihi bir rekor olduğunu ifade eden Pelister, %18,54 büyümeyle de ihracatını en fazla artıran sektör olduklarını ekledi.

Kimya sektörünün geçtiğimiz yıl miktar bazında 26 milyon 539 bin ton ihracat yaptığını ve bunda bir önceki yıla kıyasla %35,83 oranında artış olduğunu sözlerine ekledi.

2019 yılı boyunca her ay üst üste en çok ihracat yapan sektör, kimyevi maddeler ve ürünleri oldu.

Adil PelisterDüzenlenen basın toplantısına İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreteri Armağan Vurdu ve Genel Sekreter Yardımcısı Coşkun Kırlıoğlu da katıldı. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, geçen yıl Ekim ayında 1,94 milyar dolar ile aylık bazda ihracat rekoru kırıldığını açıkladı.

Kimya sektörünün ülkenin toplam ihracatının %11,44’lük payına sahip olduğunu ve geçen yıl her ay en fazla ihracat yapılan ikinci sektör olduklarını anlattı. Türkiye ekonomisine sağladıkları katkıyı artırmak istediklerini belirten Pelister, alt sektörlere yönelik çalışmalarla daha geniş bir yelpazede faaliyet yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Geçen yıl açıklanan 11. Kalkınma Planı’nda ve Yeni Ekonomi Planı’nda kimyanın öncelikli tutulan 5 sektör arasında yer aldığını hatırlattı. Kendilerinin de Türk kimya sektöründe; plastik, organik-anorganik maddeler, kozmetik, kauçuk ve ilaç olmak üzere 16 alt sektörde çalıştıklarını aktardı.

2020’de kimya sektörünün ihracatını artıracak, yeni aksiyonlar devreye alınacak.

Kimya Sektörü İhracatGeçen yıl 500 firmanın katılımıyla 14 milli fuar organizasyonu yaptıklarını söyleyen Pelister, 719 firmanın yeşil pasaport üye başvurularının tamamlandığını belirtti. Kasım ayında yapılan düzenleme ile ihracatçı firmaların yeşil pasaport almaları için gerekli olan limit 1 milyon dolardan, 500 bin dolara indirilmişti.

Pelister, ihracatçıların gönderim esnasında yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak için Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ve UPS ile işbirliği anlaşması yaptıklarını açıkladı. Kimya sektörünün 2019 yılının ilk 11 ayında 68,57 milyar dolar tutarında ithalat yaptığını ve bunun 25 milyar dolarının enerji için kullanıldığını söyledi.

Geri dönüşümün önemine de değinen İKMİB Başkanı, bu bilincin artırılmasının çevreye verilen değerin göstergesi olmasının yanında, dışa bağımlığı da azaltacağını dile getirdi.

Sektörün 2020 yılı için hedeflenen ihracat miktarı 22 milyar dolar seviyesinde.

Kimya Sektörü İhracat Hedefi2019 yılında 180,5 milyar dolar ihracat gerçekleşirken, bu rakamın 2023 yılında 226,3 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Kimya sektörünün ise bu toplam miktardaki payının 30 milyar dolar civarında olması amaçlanıyor. 2018 yılında açılan Star Rafineri tesisin sektöre büyük katkısı olduğunu söyleyen Pelister, 6 tane daha petrokimya tesisine ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu