Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İki Bölgesel FED Başkanı ABD Ekonomisinin Faiz İndirimlerinden Destek Bulduğunu Düşünüyor

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) 18 Eylül'de aldığı faiz kararına rağmen ortaya atılan görüş ve tahminler ses getirmeye devam ediyor. İki yetkiliden gelen açıklama düşük faizlerin destekleyici olduğuna işaret etti.
İki Bölgesel FED Başkanı ABD Ekonomisinin Faiz İndirimlerinden Destek Bulduğunu Düşünüyor
Yorum

Temmuz ayında aldığı çeyrek baz puanlık faiz indirim kararının ardından Eylül toplantısında yeniden 25 baz puanlık indirime giden FED, çok sayıda ekonomist ve yetkilinin görüşlerine konu oluyor. Bugün St. Louis FED Başkanı James Bullard ve San Francisco FED Başkanı Mary Daly’den gelen yorumlar bankanın faiz indirimlerinin ekonomiyi desteklediğini belirtir nitelikte.

İki bölgesel başkan FED’in 2019 yılı içinde toplamda 50 baz puanlık faiz indirimi yapmasının yanı sıra bu yıl faizleri artırabileceğine yönelik sinyallerine son vermesinin ekonomi açısından oldukça destekleyici olduğunu ve yavaşlamanın önüne geçtiğini iddia etti. Bilindiği gibi FED Başkanı Jerome Powell, Temmuz’daki indirimin ardından duruma göre faiz artırımı uygulanabileceğini bildirmişti.

İki bölgesel FED yetkilisi Eylül indiriminden sonra yaptığı konuşmada bu yönde bir mesaj vermeyen Powell’ın bu tutumuna dikkat çekti.

Powell Bu Yönde Mesaj VermediDün konuşma yapan Bullard’ın söylemleri ekonomik çalkalanma, zayıflayan küresel ekonomik büyüme, ticaret gerilimleri ve artan jeopolitik riskler gibi pek çok duruma rağmen parasal gevşeme için daha fazla alan olabileceğini olasılıklar arasında görüyor.

Bullard, çoğunlukla resesyon tehlikesini akıllara getiren kısa vadeli tahvil faizlerinin uzun vadeli faizlerin üzerine çıkmasına dikkat çekerek getiri eğrisinin şimdilik normale döndüğünü belirtti. Ardından meydana gelen bu normalleşmenin politika faizinde daha fazla değişim beklentisinden kaynaklanabileceğini ekledi.

Başka bir yerde açıklamalarını kaydeden Daly ise FED tarafından gelen parasal gevşeme politikalarının ABD ekonomisindeki sorunların bir bölümünü giderdiğini savundu.

SF FED Başkanı Mary DalyBu kapsamda indirimleri faydalı bulduğunu ifade eden Daly’nin buna rağmen banka için daha fazla indirime destek verip vermeme konusunda herhangi bir düşünce belirtmemesi dikkatlerden kaçmadı. Açıklamasında 2019 başından bu yana faiz indirimlerini onayladığını belirten Daly’e bu yıl FOMC’de oy kullanma hakkı verilmedi.

FED’in Eylül toplantısına ilişkin görüşlerini bildiren Bullard, bankadan daha yüksek miktarda bir indirim beklediği için 25 baz puanlık faiz indirimine tepkili yaklaştı. Fakat FED tarafından alınan kararların ülke ekonomisi canlandırma ve hedeflenen enflasyon seviyesi olan %2’ye yaklaştırma amacı taşıdığı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu