Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İhracatın Lideri Nisan Ayında Otomotiv Sektörü Oldu

Otomotiv sektörü, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan verilere göre en fazla ihracat yapan sektör oldu. Otomotivin Nisan ayında gerçekleştirdiği ihracat 2 milyar 616 milyon 597 bin dolar seviyelerine ulaştı.
İhracatın Lideri Nisan Ayında Otomotiv Sektörü Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Otomotiv sektörünün yüksek seviyelere ulaştığı bu dönemde ihracatını en fazla artıran iş kolu ise %168.3 ile gemi ve yat endüstrisi oldu. Otomotiv sektörünü 1 milyar 766 milyon 8 bin dolar ile kimyevi maddeler ve mamülleri, 1 milyar 508 milyon 263 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü izledi.

En fazla ihracatı gerçekleştiren endüstri, Nisan ayında 2 milyar 616 milyon 597 bin dolar ile otomotiv oldu. Önceki ay ise Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) göre, otomotiv sektörü 2 milyar 616 milyon 597 bin dolar ihracat gerçekleştirmişti.

En yüksek ihracatı yapan otomobil sektörünü kimyevi maddeler ve mamülleri ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti. Nisan’ın ihracat artış rekoru ise gemi ve yat sektörü oldu.

Nisan'ın İhracat Artış Rekoru Gemi ve Yat Sektörüne AitTürkiye’nin toplam ihracatının önceki ay %77.2’sini sanayi sektörü gerçekleştirmişti. Bu sektör alanında 2018 yılının aynı dönemine oranla %3.8’lik artış yapıldı. Bununla birlikte yapılan toplam ihracat ise 11 milyar 791 milyon 348 bin oldu.

Bahsedilen bu dönemde toplam ihracatın %12.4’ünü meydana getiren tarım alanında %5.9’luk yükseliş ile 1 milyar 888 milyon 997 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, toplam ihracattan %2.5 pay alan madencilik sektöründe ise %4,5 artış ile 385 milyon 802 bin dolarlık ihracat meydana geldiği kaydedildi.

İhracatta ülke verileri incelendiğinde, Nisan’ın en çok ihracat gerçekleştiren beş ülkesi sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, ABD ve İspanya oldu.

Nisan'ın En Çok İhracat Gerçekleştiren Ülkesi AlmanyaSözü edilen bu dönemde Avrupa Birliği’ne (AB) 6.9 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Bunun yanında Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı %47.8 oldu. Sonraki ikinci sırayı ise 2.8 milyar dolar ile Yakın ve Orta Doğu ülkeleri kaptı.

Nisan ayının lider ihracatçı şehri olan İstanbul, bu konumunu korumaya devam etti. Megakent, 5.8 milyar dolar ile ihracatını 2018 yılının aynı ayına oranla %1.5 artırarak başarı yakaladı. Tüm bunlara ek olarak, İstanbul’u 1.4 milyar dolar ile Kocaeli, 1.2 milyar dolar ile Bursa, 807 milyon dolar ile İzmir ve 688 milyon dolar ile Gaziantep takip etti.

En fazla ihracat gerçekleştiren beş il, ihracatın %70.8’ini oluşturdu. Bununla birlikte ilk 10 ilin oranı %85.4 olarak kayıtlara geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu