Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ifo Yeni Kilitleme Vurgusuyla Almanya’nın 2021 Büyüme Tahminini Düşürdü

Yeni kilitlemenin Almanya ekonomisini ikinci kez yavaşlattığını vurgulayan Ifo, 2021 için toparlanma tahmini düşürdü. Detaylar aşağıda;
Ifo Yeni Kilitleme Vurgusuyla Almanya’nın 2021 Büyüme Tahminini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşu Ifo, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin gelecek yıl beklenenden daha az güçlü bir şekilde toparlanmasını beklediğini açıkladı. Bugünkü raporda kuruluş, aşağı yönlü revizyonuna COVID-19 salgınında ikinci dalgayı kontrol altına almak için daha sıkı kilitlemenin tüketicileri ve şirketleri engellemesini gerekçe gösterdi.

Buna göre önümüzdeki yıl için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme tahmini önceki yüzde 5,1’den yüzde 4,2’ye düşürüldü. Fakat 2022 için büyüme tahmini yukarı yönlü revizyonla yüzde 1,7’den yüzde 2,5’e çıkarıldı. Başka bir kilitlemenin ekonomiyi ikinci kez yavaşlattığını belirten Ifo, “ekonomik toparlanmanın şimdilik durma ihtimali yüksek ve GSYİH’nin son çeyrekte yeniden küçülmesi bekleniyor” dedi.

Tahmin döneminin geri kalanı içim Kasım ayından bu yana yürürlükte olan Covid-19 kontrol önlemlerinin Mart 2021’e kadar değişmeden kalacağı ve ardından kademeli olarak hafifletileceği varsayıldı.
Almanya 3Ç20 GSYİH
Kaynak: Destatis

Kasım’da yetirilen kilitlemenin toparlanmayı durma noktasına getirdiğini vurgulayan kuruluş, şimdiye kadar küresel endüstriyel faaliyetin büyümeye devam ettiğini ve bunun da artan sipariş alım rakamlarına yansıdığını aktardı.

“Dördüncü çeyrekte yatırım ve ihracat büyümeye devam ederken, özel hanehalklarının tüketici harcamaları azalacaktır. Düşüşlerinin daha da şiddetli olmayacağı gerçeği, Ocak 2021 KDV’deki artıştan kaynaklanmaktadır.” dedi.

Mal ihracatının da AB ile Birleşik Krallık arasındaki gelecekteki ticari ilişkilerle ilgili belirsizlikle bağlantılı olarak İngiliz ithalatçıları tarafında ihtiyati bir envanter birikiminden yararlanacağını ekledi.

Genel olarak bunların 2020’de ekonomik çıktıda yüzde 5,1’lik bir düşüşle sonuçlanacağını öngören Ifo, mal ve hizmet üretiminin, 2021’in sonuna kadar kriz öncesi seviyelere ulaşmayacağını tahmin etti.
 Ifo  Kış Raporu Almanya GSYİH Tahmin
Kaynak: Ifo

Koronavirüs krizinin, işgücü piyasasında uzun süredir devam eden yükselişi aniden kesintiye uğrattığı ve kısa süreli çalışmanın yoğun kullanımına rağmen net izler bıraktığı söylendi. Mevcut yılda işsiz sayısının ortalama 434 bin artışla 2,7 milyona ulaşmasını bekleyen kuruluş, 2020 sonundaki yüksek işsizlik seviyesi göz önüne alındığında bir sonraki yıl için ortalama işsizlik oranının cari yıl ile aşağı yukarı aynı seviyede kalmasını muhtemel gördü.

“2022’de ortalama 2,5 milyon insanın hala işsiz olarak kayıtlı olma olasılığı var. İşsizlik oranı geçen yılki yüzde 5’den bu yıl ve gelecek yıl yüzde 5,9’a çıkacak, 2022’de ise yüzde 5,5’e düşecek.” ifadeleri kullanıldı.

İkinci dalga nedeniyle özel tüketici harcamalarının 2020’nin dördüncü çeyreğinde genel olarak yüzde 0,8 düşeceği dile getirildi.
 Ifo Almanya GSYİH Tahmin
Kaynak: Ifo

Tedbirlerin kademeli olarak kaldırılmasıyla, özel tüketici harcamalarının 2021’in ikinci çeyreğinde güçlü bir yüzde 3,1 oranında artacağı ve daha sonra da ortalamanın üzerinde oranlarda genişleyeceği eklendi.

2020’de kurumsal yatırımın yıldan yıla yüzde 7 düşmesi muhtemelken özellikle teçhizata yapılan özel yatırımın yüzde 14’lük düşüşle bu krizden çok zarar görmeden geçebileceği bildirildi. 2021’de ise yüzde 6,8’lik güçlü bir toparlanmaya ve 2020’de yüzde 3’lük ılımlı bir genişlemeye işaret edildi. Kamu bütçesi cari yılı 160 milyar euro ya da gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 4,8’i kadar önemli bir açıkla kapatacakken açığın daha sonra kademeli olarak düşeceği tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu