Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA, Ekonominin Aramco Saldırılarını Gölgede Bırakmasıyla Petrol Talebi Tahminlerini Düşürdü

IEA, küresel petrol piyasalarının geçtiğimiz ay Suudi petrol tesislerine yapılan saldırılardan hızla toparlandığını söyledi ve 2019-2020 petrol talebi tahminlerini revize etti.
IEA, Ekonominin Aramco Saldırılarını Gölgede Bırakmasıyla Petrol Talebi Tahminlerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel petrol piyasalarının geçtiğimiz ay Suudi petrol tesislerine yapılan saldırılardan hızla toparlandığını ve hatta küresel talep yavaşladığından gelecek yıl tedarik fazlalığıyla karşılaşabileceğini söyledi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın modern zamanlarda küresel arzdaki en büyük kesintiden sonra üretimi hızla artırdığını bildirdi.

Paris merkezli ajans aylık raporunda, “her zamanki şeyler” başlıklı bölümünde; “Petrol piyasaları Eylül ayında büyük çaplı bir tedarik kesintisi olayının tipik bir örneğine karşı direndi” dedi. Hasar ciddi olmasına rağmen zararın piyasalarda uzun süreli bozulmaya neden olmayacağı netleştikten sonra fiyatların düştüğünü aktardı.

Sonuçta arzın kaybedilen verimi geri kazanması, sadece 11 gün sürmüştü ki bu durum Suudi yetkililer tarafından gururla duyuruldu.

IEA: Suudi Toparlanmasıyla Petrol için İşler Zamanki Gibi, Ufukta Fazlalık VarÖyle ki Eylül ayında ortalama arz, günlük yaklaşık 770 bin varilden günlük yaklaşık 9 milyon varil petrole düşmüştü ve bu 2011’den beri en düşük seviyeyi ifade ediyordu. Ne var ki 2020’ye dair sorunlu ekonomik beklentiler, IEA’yı petrol talebindeki büyüme tahminini günlük 100 bin varil düşürerek 1.2 milyon varil olarak revize etmeye yönlendirdi.

Kurum ABD, Brezilya ve Norveç’ten gelen arz artışı büyümesinin, OPEC için ham petrol talebini önümüzdeki yıl günde 29 milyon varile düşürmeye yardımcı olacağını kaydetti.

IEA Küresel Petrol Talebi Öngörü Revize EttiBunun da ihracatçı grubu, 2020 yılında tedariki kısıtlamayı sürdürmeye yönlendirebileceği aktarıldı. “Beklenen ham petrol fazlası, marjları iyileştirmek için ek destek sağlayabilir” dedi. Tüm bunların yanında IEA, küresel petrol talebi için 2019 ve 2020 büyüme öngörülerini aşağı yönlü revize etti.

2019 talep büyümesinin, 2016’dan bu yana en zayıf seviyesinde olacağını bildiren IEA, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışı petrol üretimi artış öngörüsünü 2019 yılı için günde 1.8 milyon varille sabit tuttu. 2020 için arzda büyüme öngörüsünü de günde 2.2 milyon varile yükseltti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu