Yatırım yapmaya başla!

İç Piyasada Dövizle Borçlanma Yeniden Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcılar için döviz tahvil ihracına dair bilgilerin detaylarını duyurdu. 17-21 Aralık tarihleri arasında talep toplanacağı bildirildi.
İç Piyasada Dövizle Borçlanma Yeniden Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bireysel yatırımcılar için arz edeceği Euro ve dolar cinsinden tahvillerinin ayrıntıları açıklandı. Bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, 17 – 21 Aralık 2018 tarihleri arasında Euro ve ABD doları cinsinden devlet tahvili ihracı talep toplam yönetiminin gerçekleşeceği bildirildi. İhraçta vade süresi 27 Aralık’ta dolacak ve ertesi gün yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.

Euro cinsi tahvilde altı aylık kupon %1,25, dolarda %2 olarak belirlendi.

Yıllık getiri Euro cinsi tahvilde %2,5 olurken, dolarda %4 olarak belirlendi. Dövizin iç borç stoku içindeki payının 2006 yılında %35 olduğu, 2012 yılında sıfırlandığı ve 2017 yılının sonuna kadar da sıfır olarak devam ettiği bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada 2012 yılından bu yana iç borç stokunda döviz cinsi senet kalmaması sebebiyle iç borç stoku üzerinde kurdan kaynaklı risklerin sıfıra indirildiği ifade edildi. Bu açıklamadan 6 yıl sonra ise dövizle iç piyasada borçlanmanın yeniden başladığı bildirildi.

Oyak Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, getirilerin çok cazip olmasa da vergi avantajının bulunduğu ifade edildi.

Döviz mevduatının faiz gelirlerinde %13-18 stopaj uygulandığı, Hazine tahvillerinde ise işlem ve faiz gelirlerinde stopajın %10 olduğu söylenen notta, bazı döviz mevduatı sahiplerinin yeni ihraç edilecek tahvili tercih edecekleri fakat Hazine’nin toplam borçlanmasında ve toplam mevduatlarında belirgin bir etki beklemedikleri dile getirildi.

Döviz tahvili ihracına Akbank ve Denizbank olmak üzere 10 banka aracılık edecek.

İhraca aracılık edecek bankalar arasında; Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası bulunuyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Senetlerin yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz getirisi üzerinden bin Euro/dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin satın alındığı aracı bankalara satılabileceği bildirildi. Senetler için asgari talep tutarının 10 bin Euro/dolar olarak belirlendiği ve bin Euro/dolar ve katları şeklinde olacağı açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum