Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İBB Ocak Ayında 655 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

Ocak ayında İstanbul İhracatçı Birlikleri, geçen yılın aynı dönemine göre %9,5 artışla, 655 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.
İBB Ocak Ayında 655 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İBB) tarafından yapılan açıklamada 2020’nin ilk ayında yapılan toplam ihracat rakamı 655 milyon dolar oldu. 7 birlik ile yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9,5 oranında artış gösterdi. İBB’nin genel sekreterlikler bazında ihracatını en fazla artıran beş birlik arasında yer aldığı söylenirken, en çok satımın Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığı belirtildi.

Ocak ayında birliğin en fazla ihracat yaptığı ülke 53,5 milyon dolar ile Norveç oldu.

Norveç İhracatİBB’nin en çok ihracat yaptığı diğer ülkeler sırasıyla; Irak, Almanya, Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan olarak açıklandı. Geçen ay Norveç’e en çok gemi ve yat, Irak’a mobilya, kağıt ve orman ürünleri, hayvansal mamuller, Almanya’ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri satıldı.

Söz konusu dönemde İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) ihracatı yıllık bazda %7,6 artarak 170 milyon dolara ulaştı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin ihracatı %12,5’lik artışla 147 milyon dolara, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin (GYHİB) %18,4 artışla 109 milyon dolara, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin (İSHİB) ise 64 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin toplam su ürünleri ihracatı 90 milyon 526 bin dolara ulaştı.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ihracatını %36 artıran İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 30,5 milyon dolar gelir elde etti.

Yaş Meyve-Sebze İhracatıİstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Ocak ayında 55,5 milyon dolar, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) 18 milyon dolar ihracat yaptı. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) ise geçen ay 17 bin 797 ton su ürünü ihracatı yaparken, en çok Hollanda, İtalya ve Japonya’ya mal gönderildi.

Bu dönemde Hollanda’ya 13 milyon 280 bin 476, İtalya’ya 12 milyon 351 bin 559 ve Japonya’ya 10 milyon 548 bin 207 dolarlık su ürünleri ihracatı yapıldı. DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, 2019 yılının başarıyla kapandığını ve yeni yıla güçlü bir başlangıç yaptıklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu