Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul İhracatçı Birlikleri Ağustos’ta Faaliyetlerini %6.5 Artırarak 533 Milyon Doları Aştı!

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İBB) 2019'un Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre faaliyetlerini %6.5 oranında artırdı ve böylelikle 533 milyon doları aşan gelir sağladı.
İstanbul İhracatçı Birlikleri Ağustos’ta Faaliyetlerini %6.5 Artırarak 533 Milyon Doları Aştı!
Yorum

İstanbul İhracatçı Birlikleri’nden (İİB) gelen açıklamaya göre İstanbul’da bulunan ihracatçılar faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor ve elde ettiği artışı başarıyla sürdürüyor. Bünyesinde yer alan 7 adet ihracatçı birliği ile Ağustos ayında 533 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştiren İİB, 2018 yılının aynı ayıyla kıyaslandığında %6.5 oranında artış kaydetti.

2019’un ilk 8 ayı süresince ihracat faaliyetlerinde %3 oranında artış gösteren İİB’nin 4 milyar 700 milyon dolarlık gelir elde ettiği öğrenildi.

4 Milyar 700 Milyon Dolarlık Gelir Elde EdildiAğustos ayında yaptığı ihracatçılar ülkelere göre incelendiğinde İİB’nin başta Norveç, Irak, ABD, Birleşik Krallık ve Almanya olmak üzere 180 civarında ülkeye ihracat yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Bu ülkelere gerçekleştirilen ihracatlar değer bazında incelendiğinde ise Norveç’e feribot ve diğer gemi türleri, Irak’a kümes hayvanları ve mobilya, ABD’ye şekerli gıdalar, çikolata, kağıt ve karton ürünleri, Birleşik Krallık’a  kağıt, karton ve şekerli gıdalar ve son olarak Almanya’ya fındık, mobilya ile kağıt-karton ihracatının büyük paya sahip olduğu görüldü.

İBB Bünyesi altındaki 7 farklı sektördeki ihracatçı birliğin verileri genellikle artışa işaret etti.

İİB Bünyesindeki 7 Farklı Sektörün Verileri Arttıİstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre geçtiğimiz ay 143 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. Böylelikle 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında %13.5 seviyesinde bir artış meydana geldi.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birliği’nden ulaşılan verilere göre Ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatta %2 artış gerçekleşti ve tutar 133 milyon dolara çıktı.

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği ise geçtiğimiz ay 110 milyon dolarlık ihracata imza atarken, 2018’in aynı dönemine göre %14.7’lik artış kaydedildi.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin Ağustos ayına ilişkin ihracat verileri 54 milyon dolara işaret ederken, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise ihracatındaki %32 artışla 28 milyon dolar seviyelerinde ihraç gerçekleştirdi.

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Ağustos’ta 21 milyon doları aşan ihracat kaydederken, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği de ihracatta 8 milyon doları aştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Cem Seven, İİB olarak Ağustos’ta başarılı ihracat rakamları elde ettiklerini dile getirdi.

İİB Koordinatör Başkanı Cem SevenSöz konusu dönemde Türkiye’nin genel ihracat artışının ortalama 4 katı fazlası bir oranı elde ettiklerini söyleyen Seven, 2019’un ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatta %3 oranında bir artışla 4 milyar 700 milyon dolarlık gelir sağlandığını dile getirdi.

Bu tutarın 210 ülkeye yapılan ihracattan sağlandığını sözlerine ekleyen Seven, İBB olarak Ağustos ayının kendileri için oldukça verimli geçtiğini memnuniyetle dile getirdi. Diğer taraftan dünya genelindeki fuarlar için organize edilen Türk milli katılım organizasyonlarına, alım heyetlerine ve Ur-Ge faaliyetlerine değinen Seven, bu tarz yoğun ihracat çalışmalarıyla Eylül ayının da oldukça verimli geçeceğini söyledi.

Diğer taraftan kısa zaman önce ilan edilen ihracat ve ithalat verileri Ağustos ayında yalnızca dışa satımda artış olduğunu ortaya koymuştu. Bahsedilen dönemde %1.69 artışla 13 milyar 150 milyon dolara fırlayan ihracata karşın, ithalat %0.27 oranında düşmüştü. Bununla birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %84.7 seviyesine çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu