Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Capital Economics/Hunter: “Fed’in 25 Baz Puanlık İndirimi Ekonominin Yavaşlamasını Durduramaz”

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı için geri sayım başlamışken, bu konuda yorum yapan ekonomistlerin görüşleri ses getiriyor. Capital Economics Kıdemli ABD Ekonomisti Andrew Hunter 25 baz puanlık indirimi yeterli bulmadığını açıkladı.
Capital Economics/Hunter: “Fed’in 25 Baz Puanlık İndirimi Ekonominin Yavaşlamasını Durduramaz”
Yorum

Yarın AMB’nin vereceği politika kararı merakla beklenirken, dün eski Fed Başkanı Janet Yellen, bankadan 25 baz puanlık bir indirimi desteklediğini açıklamıştı. Yarın TSİ 21:00’de açıklanacak karar öncesinde piyasa ve ekonomistlerin tahminleri şekillenirken, Yellen’in bu düşüncesi piyasanın genel beklentisiyle örtüşmüştü.

25 baz puanlık indirimi destekleyen Yellen, güçlü işgücü piyasası ile ülke ekonomisinin iyiye gittiğini düşünüyor belli ki bu sebepten bu oranı yeterli bulunuyor. Yellen’in düşüncelerine destek vermeyen bir görüş de bugün Capital Economics Kıdemli ABD Ekonomisti Andrew Hunter’dan geldi.

Hunter, Fed’in faizleri 25 baz puan düşürmesi halinde ABD ekonomisinin yavaşlamayı sürdüreceğini öne sürdü.

ABD Ekonomisi Yavaşlamayı SürdürecekHunter, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında bankadan gelecek 25 baz puanlık indirime dair olumlu düşünmezken, Fed’in büyük ihtimalle yarın bu yönde bir adım atacağını söyledi.  Fakat ona göre bu oran ülkede yavaşlayan ekonomik büyümeyi durdurmayacak ve bankayı Aralık ayı ile 2020’nin Mart ayında yeniden bir indirim yapmaya yönlendirecek.

Daha açık bir ifadeyle, analiste göre Fed üyeleri bilindiği gibi 25 baz puanı bir sigorta indirimi olarak görüyor. Fakat hız kesen ekonomik faaliyetler başka indirimleri de beraberinde getirebilir. Ayrıca bazı Fed üyelerinin 50 baz puanlık indirimi desteklediğini hatırlatan Hunter, bu sebeple 25 baz puanın tam anlamıyla kabul görmeyeceğini aktardı.

Açıklamalarını sürdüren Hunter, Fed’in bilanço normalleştirme programının sonlandırmasının da muhtemel olduğunu iddia ediyor.

Fed Bilanço Normalleştirme Programını SonlandırabilirEylül ayı için bankadan bir indirim beklemeyen Hunter, 50 yerine 25 baz puanlık bir indirimin piyasalarda hayal kırıklığı yaratacağını düşünüyor. Hunter, bu konuya en büyük tepkiyi sürekli indirime gidilmesi konusunda baskı yapan ABD Başkanı Donald Trump’tan bekliyor.

Hunter’ın bu açıklamaları gündem maddesi olurken, konuyla ilgili bir başka yorum da Commerzbank ABD ve Fed Ekonomisti Cristoph Balz’dan geldi. Trump’ın faiz indirimine ilişkin baskılarını dile getiren Balz, ABD’deki politik baskının Fed’i etkilediğini söyledi.

Balz, faiz indiriminin zayıflayan ekonomiye karşın bir sigorta niteliğinde olacağını söylerken, 50 baz puanın aşağı yönlü ekonomik risklere sebebiyet verebileceğini belirtti.

50 Baz Puan Aşağı Yönlü Ekonomik Risklere Sebebiyet VerebilirBu durumun yaşanmasıyla Fed üyelerinin endişeli olup piyasadan bir durumu sakladığını düşündüreceğini iddia eden Balz, 25 baz puanlık indirimin bankanın iletişimiyle uyumlu olacağını düşünüyor. Kalz’ın görüşleri Hunter’ın açıklamalarıyla bazı noktalarda benzerlik gösteriyor.

Balz da tıpkı Hunter gibi 25 baz puanın bankanın para politikasını yeniden düzenlemek için yetersiz olacağını ve bu durumun da gelecek aylarda iki faiz indirimine sebep olabileceğini düşünüyor. Görüldüğü gibi ekonomistlerin düşünceleri kafalarda soru işareti yaratırken, ING Group Uluslararası Başekonomisti James Knightley de bankadan beklentisinin 25 baz puan olduğunu belirtti.

Bilindiği gibi Fed 2008 yılından bu yana faiz indirimi uygulamadı ve yarınki toplantıda bu indirimin neredeyse “kesin” olarak yapılacağı tahmin ediliyor.

Toplantıda İndirimin Kesin Olarak Yapılacağı Tahmin EdiliyorTemmuz ayına ait ABD tarım dışı istihdam verilerinin iyi gelmesiyle bankanın bu hamlesine dair beklentiler düşmesine rağmen 11 Temmuz’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yeniden beklentileri artırmıştı. Bununla birlikte ABD ikinci çeyrek GSYH büyüme verisinin %2,1 ile beklentilerin üzerinde gelmesiyle ve düşük enflasyon riskinin düşüklüğü de bu beklentilerin artmasına sebep olmuştu.

Fed’den yüksek ihtimalle gelmesi beklenen 25 baz puanlık indirim, piyasalarda “sigorta indirimi” olarak biliniyor. Fakat bu oranın yeterli gelip gelmeyeceğine ilişkin kesin hükümler söz konusu değil. Bazı uzmanlar 25 baz puanlık indirimin yeterli olamayabileceğini, bankanın ilerleyen zamanlarda yeniden bir faiz indirimine yönelebileceğini düşünüyor.

Diğer taraftan küresel piyasaların tüm dikkati Fed’deyken bankadan bir indirim gelmemesi ciddi bir şok etkisi yaratabilir. Fed’in yanı sıra Çarşamba günü Euro Bölgesi’nin yılın ikinci çeyreğine ilişkin ekonomik büyüme verileri de açıklanacak. Büyümenin zayıflama eğilimi göstermesi durumunda Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirmeye yönelebileceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu