Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hububatçıların Yeni İhracat Rotası Latin Amerika

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Latin Amerika’yı yeni ihracat rotası olarak belirledi. Detaylar aşağıda;
Hububatçıların Yeni İhracat Rotası Latin Amerika
Yorum

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin açıklamasına göre, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ihracatta rotasını Latin Amerika’ya yöneltti. Birliğin İstanbul’da düzenlediği toplantıda, Latin Amerika ülkelerinde çalışmalarını yürüten tedarik ve perakende firma temsilcileri ile Türk üretici firmalar bir araya geldi.

“Özel Nitelikli Alım Heyeti” programı kapsamında aralarında Grupo Exito, Grupo Nutresa ve Grupo Carulla gibi prestijli markaların da yer aldığı 16 firma yetkilisi, Türk üreticiler ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde ilk günden itibaren değişik anlaşmalara imza atıldı. Ayrıca iş birliği yapılması gibi konularda görüş birliğine varıldı.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, daha ilk günden 1200 civarında görüşme sağlandığını belirtti.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk OkuturOkutur, açıklamalarında konuyla ilgili görüşlerini bildirirken söz konusu görüşmelerde 20 milyon doları aşkın anlaşmaların imzalandığını açıkladı. Bununla birlikte, Latin Amerika ülkelerine ilişkin ihracatın artırılması için çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi.

Okutur bu açıklamalarının ardından geçtiğimiz yıl Amerika’ya gerçekleştirilen gıda ihracatı tutarının 1,3 milyar dolar olduğunu ve yeterli olmayan bu rakamı artırmak için çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. İhracatta Latin Amerika’yı hedef aldıklarını özellikle vurguladı.

Okutur: “Bu yıl Türkiye’nin Latin Amerika ülkelerine ihracat artışı yüzde 48’i buldu. Kuzey Amerika’da ise yüzde 11’lik bir yükseliş var. Ürünlerimizden çok memnunlar, bir kez satınca devamı geliyor.”

Okutur, Ürünlerimizden Çok Memnunlar Bir Kez Satınca Devamı Geliyor, dediAçıklamalarında ürünlerinin kalitesine güvendiklerini belirten Okutur, firmalara markalaşma, kaliteyi koruma ve yüksek katma değerli hale getirme yönünde önerilerde bulunduklarını bildirdi. Bunların yanında alım heyeti organizasyonlarını sürdüreceklerini aktardı.

Son olarak, “Bu yıl gıdada ihracat rakamımızın 9 milyar doları geçeceğini düşünüyorum. Sadece biz 2 milyar dolar yapıyoruz bunu daha da artıracağız. İhracatçı firmalarımızın para kazanması gerekiyor. O yüzden katma değerli ürünler üretmeliyiz. Alım heyetlerimize katılan en iyi firmaları seçerek yıl sonunda VIP alım heyeti gerçekleştireceğiz.” açıklamasını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu