Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Huawei, ABD Baskısının Devam Etmesi Nedeniyle Gelir Tahminini Düşürdü

Huawei CEO'su ve kurucusu Ren Zhengfei şirketin gelirinin 2019 ve 2020 yılları için yaklaşık 100 milyar dolar olacağını söyledi.
Huawei, ABD Baskısının Devam Etmesi Nedeniyle Gelir Tahminini Düşürdü
Yorum

ABD yaptırımları nedeniyle Huawei, Matebook tanıtımını erteledi ve şu an için dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşında bir anlaşmaya varılacağıyla ilgili bir beklenti bulunmuyor. Otonom araçlar üzerinde çalıştığını da duyuran Huawei, şimdi de 2019 ve 2020 yılları için gelir tahminini düşürme yoluna gitti.

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, gelecek iki yıl boyunca kapasitenin azaltılacağını ve gelirin yaklaşık 30 milyar dolar düşeceğini düşünüyor.

Ren Huawei Gelir YorumuÇinli teknoloji devinin CEO’su, Huawei’nin ABD’de devam eden baskıyla başa çıkma planlarını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, gelir artışını etkileyebilecek üretim kapasitesini azaltacağını belirtti. Zhengfei, “Gelecek iki yılda, kapasitemizi azaltacağımızı, gelirlerimizin tahminlere kıyasla yaklaşık 30 milyar dolar azalacağını düşünüyorum,” dedi.

CEO, bu nedenlere bağlı olarak 2019 ve 2020 yıllarındaki satış gelirlerinin yaklaşık 100 milyar dolar civarında olacağını belirtti. 2020’den sonra ise firmanın büyüme momentumunu yeniden kazancağını söyledi.

Huawei şu anda ABD’deki ürünlerini satan Amerikan şirketlerini Çin şirketine kısıtlayan bir kara listede bulunuyor.

Huawei ABD Kara ListesindeKısıtlamalar; akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok ürününde bulunan bileşenler ve yazılımlar için Amerikan tedarikçilerine güvendiği için Huawei’nin işini etkilemiş oldu. Huawei, 2018 yılında ilk kez 100 milyar doların üzerinde bir gelir elde etti. 2018’de, 2017’den yaklaşık yüzde 19,5 daha yüksek bir gelir elde eden Huawei’nin 2019 ve 2020’de düz bir gelir artışı yaşaması bekleniyor.

Ren, şirketin aynı zamanda ürünlerinin farklı versiyonlarını yaratmaya çalıştığını söyledi. Ren, “Gelecek iki yıl içinde zaman alacak ve bu sürenin artması zaman alacak farklı ürün sürümlerinde çok fazla değişim yapacağız ve bunun çalışıp çalışmadığını test etmek biraz zaman alacak. Bu adımdan sonra daha güçlü olacağız,” ifadelerini kullandı.

Ren bunun farklı tedarikçilerden bileşenlerin kullanılması anlamına gelmediği konusunda bir yorum yapmadı.

Ren Farklı Tedarikçi YorumuHuawei, bu yıl Çin’de hazır olacağını bildirdiği kendi işletim sistemini geliştiriyor. Şirket ayrıca bir dizüstü bilgisayar lansmanını daraltmak zorunda kaldı. Huawei’nin tüketici işletmesi CEO’su Richard Yu yaptığı açıklamada; hareketin, şirketin ABD’nin kara listesindeki bir sonucu olduğunu söyledi.

Ren, şirketin yapabilecekleri Amerikan şirketleriyle çalışmaya devam edeceğini de belirterek, “Geçmişte, o kadar güçlü olmadığımızda, ABD şirketleriyle birlikte çalışmaya kararlıydık. Gelecekte, ABD şirketleriyle çalışmaya daha kararlıyız. ABD bileşenleri kullanmaktan korkuyoruz, ABD öğerleri kullanmaktan korkmuyoruz,” dedi. Ren, güçlü olduklarını söylerken, “Bence ölüme yenilmemiz mümkün değil,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu