Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Bileşik TÜFE’si Kasım’da %0,2 Düşüş Kaydetti

Hong Kong'da bileşik tüketici fiyatları endeksi yıllık bazda %0,2 düşüş kaydederken, aylık bazda %0,1 arttı.
Hong Kong Bileşik TÜFE’si Kasım’da %0,2 Düşüş Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde yeni bir tür koronavirüsün ortaya çıkışı endişeleri yeniden artırdı. Hong Kong’da toplam vaka sayısı 8238 oldu. Günlük artış tablosuna bakıldığında şehir devletinde üçüncü bir dalga yaşandığı görülüyor. Buna göre; dün 74 yeni vaka ortaya çıkmış oldu.

Ülkede endişeler yükselirken, bugün açıklanan verilere göre bileşik tüketici fiyatları endeksi yıllık bazda %0,2 düşüş gösterdi.
Hong Kong Yıllık TÜFE - Kasım 2020
Kaynak: Hong Kong Census and Statistics Department

Şehir devletinde TÜFE (B) %0,3 azalırken, TÜFE (C) %0,1 düştü. TÜFE (A) endeksinde ise geçen yılın Kasım ayına göre değişim gözlenmedi. Hükümetin tüm bir defaya mahsus yardım tedbirleri kapsamında bileşik TÜFE yıllık bazda %0,3 artış gösterdi.

Kasım 2019 ile karşılaştırıldığı zaman bileşik tüketici fiyatları endeksi Kasım 2020’de kısım endekslerinde elektrik, gaz ve su için %21,6 düşüş kaydetti. Giyim ve ayakkabı kategorisinde %5,5, dayanıklı mallarda %2,3 ve ulaşımda %1,9 düşüş gözlendi.

Kasım 2020’de bileşik TÜFE kategori endekslerinde yıllık bazda artış kaydedildi. Buna göre; alkollü içecekler ve tütün fiyatları %1,6 artarken, çeşitli mallar kategorisinde %1,3 yükseliş gözlendi. Evden satın alınan yemeklerin fiyatlarında %1 artış yaşanırken, konutta %0,5 ve çeşitli hizmetlerde %0,1 yükseliş meydana geldi.

Tüketici fiyatları Ekim 2020 ile karşılaştırıldığında Kasım 2020 için dört TÜFE’nin hareketleri nispeten küçük kaldı.
Hong Kong Aylık TÜFE - Kasım 2020
Kaynak: Hong Kong Census and Statistics Department

Bileşik TÜFE %0,1 artarken, TÜFE (A) %0,2 yükseldi. TÜFE (B) %0,1 azalırken, TÜFE (C) değişmedi. Çeşitli emtia ve hizmet kategori endekslerinden giyim ve ayakkabı endeksi, bileşik TÜFE’de %3 arttı. TÜFE (A)’da %2,5, TÜFE (B)’de %2,1 ve TÜFE (C)’de %4,4 artış meydana geldi.

Alkollü içecekler ve tütün endeksinde buna karşılık gelen artışlar ise sırasıyla %1,1 – %0,9 – %1 ve %1,1 olarak gerçekleşti. Elektrik, gaz ve su endeksinde sırasıyla %1 – %0,9 – %1 ve %1,1 azalma görüldü. Diğer bölümler için endekslerdeki değişim küçük bir değerde gerçekleşti.

Konut endeksi ise Bileşik TÜFE’de %0,2 artarken, TÜFE (A)’da %0,7 yükseldi. Bunun nedeni, Hong Kong Konut Derneği’nin Ekim 2020’de toplu konut kiralamalarında feragat etmesinin etkisinin Kasım 2020’e dağılması oldu. Ancak endeks, özel konut kiralamalarındaki düşüşün etkisiyle TÜFE (C)’de %0,1 azaldı. TÜFE (B) ise değişim göstermedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu