Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong İade Yasası ABD ile Özel Ekonomik Anlaşmayı Tehlikeye Atabilir

Hong Kong'da iade yasasıyla ilgili protestolar devam ederken, yasanın ABD ile özel ekonomik anlaşmayı tehlikeye atabileceği söyleniyor.
Hong Kong İade Yasası ABD ile Özel Ekonomik Anlaşmayı Tehlikeye Atabilir
Yorum

Hong Kong’un iade politikasında önerilen bir değişikliğe karşı protesto gösterileri devam ediyor. Sokaklarda binlerce protestocu, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerin kullanımına neden oluyor. Kitlesel siyasi gösterinin kentteki iş üzerinde de etkileri artıyor.

Şehrin finans bölgesindeki yerel yönetim ofisleri, birkaç gün süren protestolardan sonra haftanın geri kalanında kapandı.

Yerel Yönetim Ofisleri KapatıldıStandart Chartered, Bank of China ve DBS gibi büyük uluslararası bankalar, bir sonraki bildirime kadar kentin merkezi ticaret bölgesindeki şube hizmetlerini askıya aldıklarını söyledi. Merkez ilçede bulunan pek çok finansal firma için her zamanki gibi sürüyor, ancak çoğu personele evden çalışma seçeneği sunuldu.

Öte yandan, Hong Kong’un hisse senedi piyasası değerlendirme ölçütü olan Hang Seng endeksi, bu sabahın erken işlemlerinde yüzde 1,5 oranında geriledi ve gerginliğin artmasıyla birlikte Çarşamba günü öğleden sonraki kayıpları artırdı. Bu haftanın etkilerinin ötesinde, kitlesel siyasi gösteri bölgede iş yapmanın geleceği konusunda uzun vadeli endişelere yol açtı.

Hong Kong Genel Ticaret Odası’na göre yeni düzenlemelerin, ülkenin bölgesel operasyonların temeli olarak görülen uluslararası şirketlere çekiciliği azaltacak.

Şirketlere Çekiciliği AzaltacakHong Kong Genel Ticaret Odası, Mart’ta şehir hükümetinin şu anda suçluları gönderme zorunluluğu bulunmayan bazı yerlere iade edilmesine ilişkin önerisi konusundaki sıkıntısını belirten bir bildiri yayımladı. Bu tür bir sistem, şirketler için bir sorun gibi görünmese de çoğu kişi Hong Kong’un hukuk kurallarına zarar vereceğinden ve şehirdeki işlerini Pekin’in kaprislerine maruz bırakacağından endişe duyuyor.

Bu kadar açık bir muhalefet bazılarını şarttı, çünkü Amerikan Ticaret Odası ve yerel iş dünyası daha genel olarak anakara Çin ve Hong Kong’un ilişkisini eleştiren doğrudan açıklamalardan kaçınma eğiliminde. Ticaret Odası, şehirdeki son gelişmeler hakkında yorum yapmak istendiğinde, Mart ayının ifadesinin ötesine geçecek bir şey olmadığını söylüyor.

Her iş grubu tasarıya karşı değilken, bugün yayımlanan bir açıklamada Hong Kong Ticaret Odası, iade yasasının temel ilkesini kabul ettiğini söyledi.

Hong Kong Ticaret Odası Temel İlkeyi BenimsediBununla birlikte geniş çaplı gösteriler ve protestolara yönelik hala ciddi kaygıları olduğunu belirtti. HKGCC Başkanı Aron Harilela, “Hükümeti paydaşları dinlemeye devam etmeye ve halkla anlamlı bir diyalog içine girmeye teşvik ediyoruz,” dedi. Yine de bazı işletmelerin iade değişikliklerine karşı konuşuyor olması önemli.

Hong Kong merkezli bir demokrasi yanlısı siyasi grup olan Demokrasi Gücü’nün kurucu ortağı olan Joseph Cheng, Amerikan Ticaret Odası’nın Çin makamlarına karşı halka açık bir pozisyon benimseyerek, yerel işletme topluluğu için yalnızca nadir değil, aynı zamanda önemli olduğunu söyledi.

Bu duyarlılık, Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi politiği profesörü Ho-Fung Hung tarafından tekrar edildi.

Duyarlılık Tekrar EdiliyorCNBC’ye konuşan Ho-Kung, iade politikasında yapılan bir değişikliğin sadece bölgenin bir finans merkezi olarak itibarını değil, Washington’daki özel ekonomik durumu da tehlikeye atacağını dile getirdi. Profesör, “Beni pratikte endişelendiren, Hong Kong’un, ülkeyi anakara Çin’den birçok ekonomik ve diplomatik konuya ayıran ABD-Hong Kong Politika Yasası olan ABD yasalarına göre her zaman özel bir ticaret statüsüne sahip olmasıdır,” dedi.

Özellikle, ABD Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hong Kong’un iade değişikliklerinin resmi olması halinde, bölge ile ABD arasındaki özel bir ticaret düzenlemesini haklı çıkarmak için artık yeterince özerk olmadığını belirtti. Hong Kong şirketlerini, Çinli şirketlerden farklı kılan şeyin, özel anlaşma nedeniyle ABD ve diğer ülkelerin pazarlarına daha fazla erişebilecekleri olduğunu da ekledi.

Avrupa Birliği ise Hong Kong vatandaşlarının önerilen iade reformlarıyla ilgili endişelerinin çoğunu paylaştığını belirtti.

AB Halkın Endişelerini PaylaşıyorGösteri, uluslararası alanda ilgi çekerken AB, ileriye dönük kapsamlı bir halkla istişare çağrısında bulunulduğunu söyledi. Açıklamada, “Bu, Hong Kong ve halkı, AB ve yabancı vatandaşlar için ve ayrıca Hong Kong’a olan iş güvenleri için potansiyel olarak geniş kapsamlı sonuçları olan hassas bir konudur,” dedi.

Hong Kong’daki ABD Başkonsolosu Kurt Tong ise Mayıs’ta kamu hizmeti yayıncısı RTHK’da yapılan röportajda, işletmeler de dahil olmak üzere dış toplumdaki endişeleri elle tutulur olarak nitelendirdi. Bu konudaki asıl endişeyi hissettiklerini söyleyen Tong, rahatsızlığın dikkatli açıklama eksikliği ile birleştiğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu