Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Hükümeti Salgın Nedeniyle Vatandaşlarına Para Yardımında Bulunacak

Hong Kong ekonomiyi canlandırmak ve salgın nedeniyle halka destek olmak için 18 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlarına kişisel para yardımı dağıtacak.
Hong Kong Hükümeti Salgın Nedeniyle Vatandaşlarına Para Yardımında Bulunacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’e bağlı özerk yönetim Hong Kong son dönemde yaşanan protestolar, siyasi karışıklık ve resesyona girmesiyle gündemdeydi. Şimdi de Kovid-19 salgını ile mücadele ediyor. Zaten zor durumda olan ülke ekonomisi, salgın nedeniyle iyice durma noktasına geldi.

Hükümet ekonomiyi yeniden canlandırmak için bir dizi önlem alırken, salgının vatandaşlar üzerinde yarattığı yükü hafifletmek için para yardımı yapılacağını duyurdu. Hong Kong Maliye Bakanı Paul Chan çeşitli alanlarda kullanılmak üzere bir bütçe paketi hazırladıklarını söyledi. Bunun içerisinde ise bir defaya mahsus olmak üzere kişisel yardımların da yer aldığını söyledi.

Hong Kong hükümeti 18 yaş üstü vatandaşlarına 1284 dolar kişisel yardım dağıtacak.

Hong Kong Maliye Bakanı Paul ChanMaliye Bakanı salgın nedeniyle insanların son haftalarda zorluk yaşadığını, bu doğrultuda nispeten de olsa kişisel yardım yapılacağını açıkladı. 15,4 milyar dolarlık bütçe paketi içerisinde turizm sektöründeki daralmayı önlemek için de pay ayrıldı. 2020 – 2021 döneminde bütçe açığının 139,1 milyar Hong Kong dolar ile rekor seviyeye ulaşacağını söyleyen Chan, yapılacak yardımlar hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu.

Buna göre ülkede daimi ikamet eden yaklaşık 7 milyon vatandaşa bu yardımlar dağıtılacak. Ekonomiyi canlandırmak amacıyla yapılan para yardımlarının 140 milyar doları bulacağı öngörüldü. Bunun yanında aylık geliri 2500 doların altında olan çalışanlara vergi indirimleri yapılacak. 2020 yılında kişi başı gelirin %1,5 düşmesi ve ekonomik büyümenin %0,5 olması tahmin ediliyor.

Maliye Bakanı Chan aldıkları bu karar ile halkın yükünü hafifletmeyi, şirketleri ve dolayısıyla ekonomiyi desteklemeyi hedeflediklerini söyledi. Öte yandan alınan bu karar ekonomistler tarafından doğru bulunmadı. Natixis Asya Pasifik Birimi’nden Alicia Herrero, nakit dağıtma hamlesinin çözüm olmayacağını söyledi. Daiwa Capital Merkets ekonomistlerinden Kevin Lai ise bu yardımların tüketicinin harcama yapacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu