Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda’da Tüketici Güven Endeksi Haziran’da -3’e Yükseldi

Tüketici harcamaları ve ekonomiye dair beklentileri ölçen tüketici güven endeksi, Haziran'da bir önceki aya göre hanehalkının iyimserliğinin arttığını gösterdi.
Hollanda’da Tüketici Güven Endeksi Haziran’da -3’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan resmi verilere göre Hollanda’da tüketici güven endeksi Haziran 2021 döneminde iyileşmeye devam etti. Mayıs’ta eksi 14’ten eksi 9’a çıkan endeks, Haziran’da ise eksi 3 değerinde geldi.

Bir önceki ay -7 olan tüketici tutum ve beklentilerin ortalama değeri sıfır seviyesine yükseldi.
Hollanda Tüketici Güven Endeksi Aylık Değişimler
Kaynak: Stats NL

Tüketici güven endeksi Ocak 2000’de 36 değerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini, Mart 2013’te -41’e gerileyerek tüm zamanların en düşük seviyesini kaydetti.

2020’nin Nisan ayında pandemi etkisiyle -2’den -22’ye inen endeks, Mayıs’ta -31 oldu. Takip eden aylarda sınırlı toparlanma gösterip, Ekim 2020’de yeniden -30’a indi. 2021 başından bu yana ise -20’nin altında kademeli iyileşme gösteriyor.

Son 12 aylık dönem için ekonominin daha iyi olduğunu gösterenlerin değeri 9, çok daha iyi olduğunu bildirenler 1, çok daha kötü olduğunu bildirenler ise 19 değerinde açıklandı.

Gelecek 12 aylık dönem için daha iyi olacağını düşünenler 38’den 44’e, aynı kalacağını düşünenler 16’dan 17’ye yükseldi. Çok daha kötü olacağını bekleyenler ise 11’den 6’ya geriledi.

Son 12 aylık mali durum beklenti endeksinin değişmediğini bildirenler 48’den 46’ya, çok daha iyi beklentisi 21’den 20’ye, daha olumsuz beklenti ise 8’den 7’ye geriledi.

Hollanda’da tüketim harcamaları Nisan’da %9,4 arttı. Söz konusu değer Mart’ta %0,4 oranında düşüş göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu