Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Merkez Bankası Borç Verenlerin Nakit Rezervlerini Azalttı

Hong Kong Merkez Bankası, protestoların ortasında ekonomiyi desteklemek için borç verenlerin nakit rezervlerini azaltma kararı aldı.
Hong Kong Merkez Bankası Borç Verenlerin Nakit Rezervlerini Azalttı
Yorum

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), aylarca süren protestolar ve ABD-Çin ticaret savaşının etkilediği daha geniş bir ekonomiye 200 ila 300 milyar dolarlık ekstra Hong Kong doları (25.50 ila 38.24 milyar dolar) tahsis ederek bankaların rezerv olarak tutması gereken nakit miktarını düşürdü.

Merkez bankası, dün geç saatlerde özellikle mücadeke eden küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi vermeyi amaçlayan derhal geçerli olmak üzere, bankaların Countercyclical Capital Buffer (Karşılıklı Sermaye Tamponu – CCyB) oranının yüzde 2,5’ten yüzde 2,0’ye düşürüldüğünü açıkladı. 2015 yılında piyasaya çıktığından beri CCyB oranının ilk indirimi oldu.

HKMA Genel Müdürü Eddie Yue, “Ekonomik göstergeler ve diğer ilgili kanıtlar, Hong Kong’daki ekonomik ortamın Haziran 2019’dan bu yana önemli ölçüde kötüleştiğinin sinyallerini verdi,” dedi.

HKMA CCyB Oranını DüşürdüYue konuşmasının devamında, “Bu noktada karşılıklı sermaye tamponunu düşürmek, bankaların iç ekonomiye daha fazla destek olmalarını ve ekonomik döngüyü hafifletmelerine yardımcı olacak,” ifadelerini kullandı.

Pekin’in Çin kurallarına göre yönettiği şehirdeki sıkılaştırıcı tutumu olarak görülen şeye karşı dört ay boyunca süren büyük ve şiddetli protestolar, Hong Kong’u on yılın ilk durgunluğuna doğru taşıyor. Ekonomi Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 oranında daraldı ve o zamandan bu yana keskin bir şekilde kötüleşti.

Dünyanın en işlek limanlarından birine de sahip olan Asya finans merkezi, artan ABD-Çin ticaret savaşı ve Çin’in on yıllardır süren en büyük ekonomik yavaşlaması nedeniyle yoğun bir baskı altında bulunuyordu.

HKMA, geçen günlerde Hong Kong’un parasal ve finansal istikrarı konusunda endişelerini artıran sosyal medya platformlarında ve mesajlaşma uygulamalarında dolaşan söylentileri reddetti.

Eddie Yue YorumuYue, Pazartesi günkü blog yazısında, “Hong Kong’un bankacılık sisteminin güçlü sermaye pozisyonları, yeterli likidite ve iyi varlık kalitesiyle güçlü ve sağlam olduğunu vurguladık. Piyasa şoklarına dayanmak için iyi bir konumda,” ifadelerini kullandı.

CCyB, 2015 yılında uluslararası standartlara uygun olarak piyasaya sürüldü ve ekonomik kriz sırasında kredi büyümesini artırmak için kullanabilecek bankalar için yeterli sermaye tamponu sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu