Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet ÜFE Haziran’da Bir Önceki Aya Göre %6,61 Oranında Arttı

Haziran 2021 döneminde hizmet üretici fiyatı endeksinde yıllık en büyük artış gayrimenkul hizmetlerinde meydana geldi.
Hizmet ÜFE Haziran’da Bir Önceki Aya Göre %6,61 Oranında Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) Haziran 2021 verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan bilgilere göre H-ÜFE, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre %6,61, bir önceki yılın Aralık ayına göre %20,72, bir önceki yılın aynı ayına göre %34,07 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,40 artış gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %37,79, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %34,58 oranında artış oldu.
Gayrimenkul Hizmetleri H-ÜFE
Kaynak: TÜİK

Yıllık bazda H-ÜFE’nin en çok yükseldiği grup %98,73 ile gayrimenkul hizmetleri oldu. Söz konusu dönemde bilgi ve iletişim hizmetlerinde %10,46, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %20,60, idari ve destek hizmetlerinde %30,91 artış gerçekleşti.

Aylık bazda da listenin başındaki isim değişmedi. Gayrimenkul hizmetleri %61,82 ile en fazla artan grup olurken, onu %8 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri, %4,51’le idari ve destek hizmetler, %4,21’le ulaştırma ve depolama izledi.

Daha detaylı incelendiğinde yıllık en düşük artış %1,71 ile telekomünikasyon hizmetlerinde meydana geldi. En fazla artış %99,15’le su yolu taşımacılığı hizmetlerinde yaşanırken, onun hemen arkasında gayrimenkul, konaklama, depolama ve destek hizmetleri yer aldı.

Sektörlere aylık olarak bakıldığında bina ve çevre düzenleme (peyzaj) hizmetlerinde H-ÜFE %3,77, istihdamda %3,69, büro yönetimi, destek işlerinde %2,51, bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetlerinde %1,80 düşüş gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu