Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Covid-19 Kısıtlamalarıyla %9,2 Azaldı

Salgınla mücadele kapsamında sosyal mesafe kısıtlamalarının yeniden getirilmesi sektörel güven endekslerini düşürürken, en sert bozulma hizmet alanında meydana geldi.
Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Covid-19 Kısıtlamalarıyla %9,2 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de şu ana kadar 2 milyon 100 bin coronavirüslü hasta bildirilirken, 19 bin 115 kişi nedeniyle hayatını kaybetti. Worldometer verilerine göre dünya ülkeleri arasında en çok vakanın görüldüğü yedinci ülke konumundayız.

İkinci dalganın sert bir şekilde yaşanmaya başlamasıyla birlikte kısıtlamalar artırılırken bu durumdan en fazla etkilenen hizmet sektörü oldu. Sağlık Bakanlığının verileri doğrultusunda alınan tedbirler kapsamında restoran ve kafe gibi yerler kapatılarak, sadece paket hizmeti vermeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık 2020 dönemine ait sektörel güven endekslerini açıkladı.
Hizmet Sektörü Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Yılın son ayında pandemi ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ekonomik göstergelerde bozulmaya yol açtı. Sektörel güven endekslerinin tamamı gerilerken en keskin düşüş %9,2 ile hizmet sektöründe oldu. Hizmet sektöründe aylık bazda bakıldığında son üç aylık dönemde iş durumu endeksi %11,2 azalarak 66,4’e, hizmetlere olan talep endeksi %9,8 azalarak 64,9’a geriledi.

Söz konusu dönemde gelecek üç aylık dönemde satış fiyatları beklentisi endeksi 109,8, toplam çalışan sayısı beklenti endeksi 90,5, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi 79,8 olarak gerçekleşti. Son üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı endeksi ise 83,7 oldu.

Yine insanların evlerine kapanması ve günlük yaşantıdaki trafiği yavaşlatması sebebiyle perakende ticaret sektörü güven endeksi etkilendi. Kasım ayında 95 olan perakende ticaret sektörü endeksi aralıkta %7,8 azalarak 87,6’ya geriledi.

Bunun altında yer alan alt endekslerden son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksi %14,4’lük düşüşle 73’e, mevcut mal stok seviyesi endeksi %1,1’lik düşüşle 107,8’e, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi endeksi ise %9,6 düşüşle 81,9’a geriledi.

İnşaat sektöründe güven endeksi aralık ayında bir önceki aya kıyasla %7,2 zayıfladı.
İnşaat Sektörü Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde alınan kayıtlı siparişlerin de düzeyi %9,5 azalarak 56,7’ye geriledi. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklenti endeksi %5,7 düşüş ile 90,0 değerine gerilerken, satış fiyatları beklenti endeksi 113,2 oldu. Son üç ayda inşaat faaliyetleri endeksinde ise 79,7 seviyesi kaydedildi.

Bu ay yapılan değerlendirmelerde inşaat alanında çalışanların %27,4’lük kesimi faaliyetlerini etkileyen herhangi bir faktör olmadığını bildirdi. %72,6’lık kesim en az bir temel faktörün faaliyetlerini kısıtladığını ifade etti.

Bunlar arasında finansman sorunları başı çekerken kasım ayında %42,7 olan faktörün payı bu ay %41,2’ye geriledi. Kasımda %34,2 olan talep yetersizliği %37,2’ye, %15,3 olan diğer faktörler ise %23,1’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu