Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet Perakende ve İnşaat Güven Endeksi Mart’ta Düştü

TÜİK hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin Mart ayı güven endeksi verilerini açıkladı. Detaylar haberde...
Hizmet Perakende ve İnşaat Güven Endeksi Mart’ta Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına dair Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri verilerini paylaştı.

Rapora göre girişim üst yöneticilerinin yakın gelecek için beklentilerini ölçen mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 6,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,1 ve inşaat sektöründe yüzde 2,0 oranında azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksleri
Kaynak: TÜİK

TÜİK’in geçtiğimiz ay paylaştığı raporda, bir önceki Ocak ayına nazaran hizmet sektöründe yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,8 ve inşaat sektöründe yüzde 3,3 düşüş kaydedilmişti.

Güven endeksi verilerine göre Mart ayında inşaat güven endeksi 81, perakende ticaret sektörü güven endeksi 116 ve hizmet sektörü güven endeksi 111,3 olarak belirlendi.

Perakende ve hizmet sektörlerine dair iyimserlik azalırken, inşaat sektöründeki kötümserlik daha da artıyor. Güven endeksi üzerinde yapılan hesaplamalarda, 0.200 aralığında endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu