Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve ABD’nin STA İmzalamasını İstediklerini Açıkladı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile ABD arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasının gerekliliğini savundu. İşte detaylar;
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve ABD’nin STA İmzalamasını İstediklerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından belirlenen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinden bahsetti. Bu hedef için iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasını gerekli gördüğünü açıkladı.

Hisarcıklıoğlu, beraberindeki heyetle bazı görüşmelerde bulunmak üzere ABD’ye gitti. Oradaki programının ilk durağı olan Chicago’da Turkitch adlı bir restoranın açılışına katıldı. Restorana ortaklık yapan Türk girişimciler Cihan Çömez ve Özkan Yılmaz’ın yanı sıra Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar ile birlikte mekanın açılış kurdelesini kesti.

Hisarcıklıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD temaslarının Chicago ayağının iki bölümden oluştuğunu belirtti.

ABD Temaslarının Chicago Ayağının İki Bölümden Oluştuğunu BelirttiArdından Başkan, “İlk olarak Chicago’da Türk mutfağını en orijinal hali ve Türk yemeklerini gerçek adlarıyla tanıtmak üzere Türk girişimcilerinin kurduğu Turkitch adlı restoranın açılışını yaptık. Yarın da TOBB olarak, Ticaret Bakanlığı ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde, büyük ihtimalle Chicago’da kuracağımız Türk Ticaret Merkezi’nde incelemelerde bulunacağız.” ifadelerine yer verdi.

Tüm bunlarla birlikte Hisarcıklıoğlu, Chicago temaslarından sonra beraberindeki heyetle Washington’a gideceklerini açıkladı. Konuşması sırasında Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerinin son dönemde gösterdiği gelişime de değindi. “Özellikle demir-çelikteki vergi oranlarının eski seviyelerine getirilmesinden memnunuz. Ama kabul edemediğimiz şey, bizim yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracatımız Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GSP) kapsamında oluyordu, bunun kaldırılmış olması…” dedi.

İki ülke arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump tarafından belirlenen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin varlığı da Hisarcıklıoğlu tarafından bildirilenler arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump“Kolaylıklar biterse bu 75 milyar dolarlık hedefe nasıl ulaşacağız? Onun için muhakkak Türkiye ile ABD arasında STA imzalanmasını istiyoruz.” şeklinde düşüncelerini aktaran TOBB Başkanı, Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Meale’ye de aynı talebi ilettiklerini söyledi.

Bu esnada kendisine yöneltilen S-400 konusundaki soru üzerine de “O konu siyasi… Ben onu bilmem ama Türkiye, kendisini savunmak ve dış tehditlerden korunmak için Patriot sistemini almak için yıllarca uğraştı. Bunu da vermeyen ABD… Türkiye’nin 80 milyon insanını ve toprak bütünlüğünü sürdürebilmesi için kendisini koruması lazım.” cevabını verdi.

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Acar da Chicago’nun yeni bir Türk konseptli restoranın açılmasından oldukça mutluluk duyduğunu da belirten Başkan, Türk toplumundan ziyade Amerikalıların da restoran açılışına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu