Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hırvatistan Koronavirüsle Mücadele için 70 Milyar Kunaya İhtiyaç Duyuyor

Şu ana kadar 18 kişinin yaşamını yitirdiği Hırvatistan’da, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler için 70 milyar kunaya (10 milyar dolar) ihtiyaç olduğu söylendi.
Hırvatistan Koronavirüsle Mücadele için 70 Milyar Kunaya İhtiyaç Duyuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hırvatistan Maliye Bakanı Zdravko Mariç COVID-19 salgınının neden olduğu krizle mücadele etmek için önümüzdeki birkaç ay içinde 70 milyar kuna yani 10 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi Hırvatistan’da da koronavirüs salgınının ekonomide yarattığı olumsuz etkileri hafifletmek için çok ciddi tedbirler hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda vergi ödemelerinin 3 ay ertelenmesi ve yükümlülüklerin kaldırılması gibi birtakım önlemler alındı. Bunun yanında finansal açıdan sıkıntı çeken şirketlere destek olmak için işçilerin maaşının bir kısmının ödeneceği bildirildi.

Maliye Bakanı Mariç, önümüzdeki üç ay içerisinde koronavirüsle mücadelede alınan önlemler için 65 ila 70 milyar kunaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Hırvatistan Maliye Bakanı Zdravko MariçÜlke 2020 yılı bütçe planlamasını 147.3 milyar kuna olarak açıklamıştı. Hırvatistan’da şu ana kadar toplam vaka sayısı 1282, can kaybı ise 18 olarak rapor edildi. Yapılan açıklamada turizm gelirlerinin ekonominin beşte birini oluşturduğunu ancak küresel salgın nedeniyle çok ciddi boyutta darbe aldığı söylendi.

Turizm endüstrisinden yılda ortalama 10 milyar Euro’dan fazla gelir sağlandığı söylendi. Maliye Bakanı Mariç, zorunlu emeklilik fonları tarafından yönetilen paranın en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceğine dair hesaplamaların yapıldığını aktardı.

Salgının bitmesiyle birlikte önemli önlemler alacaklarını söyleyen Mariç, şimdiden ekonomiyi teşvik etmeye hazır hale gelmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Finlandiya şirketlere destek olmak için kriz fonuna 1 milyar Euro ekledi.

Finlandiya Başbakanı Sanna MarinFinlandiya Başbakanı Sanna Marin bugün yaptığı açıklamada şirketlerin koronavirüs pandemisinin ekonomik darbesinden kurtulmasına yardımcı olmak için 2020 bütçesine 1 milyar Euro eklediklerini söyledi. Söz konusu fonun dağıtılması ihraçta kredisi şirketi Finnvera aracılığıyla yapılacak.

Diğer birçok ülke maske ve tıbbi ekipman sıkıntısı çekerken, Finlandiya’nın gizli depolarında çok fazla miktarda malzeme olduğu öğrenildi. Sosyal ve Sağlık Bakımı Bakanlığı salgının başlamasıyla birlikte hastanelerde kullanılacak malzemelerin yeterli olup olmadığını öğrenmek için depoların açılması talimatı vermişti.

Depolarda ilaç, gıda, benzin, savunma sanayimde kullanılacak ürünler olmak üzere birçok malzeme bulunuyor. En az 6 ay yetecek kadar tahıl olduğu söylenirken, tam miktarlar hakkında bilgilendirme yapılmadı.

Norveçli Savunma Araştırmaları Uzmanı Magnus Hakenstad, Finlandiya’nın felaketlere ve üçüncü dünya savaşına en hazırlıklı ülke olduğunu söyledi. Söz konusu depolardaki malzemeler soğuk savaş döneminde hazırlandı. Diğer birçok İskandinav ülkesi depolarını boşaltırken, Finlandiya üstüne katarak daha güçlü hale getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu