Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrek Bilançosunu Açıklayacak Hindistan için %5 Daralma Tahminleri Artıyor

Cuma günü ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak olan Hindistan’ın sert bir daralma bildirmesi bekleniyor. Detaylar şöyle;
İlk Çeyrek Bilançosunu Açıklayacak Hindistan için %5 Daralma Tahminleri Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi olan Hindistan, ilk çeyrek sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor. Halihazırda yapılan tahminlerse sert bir daralma kaydedileceğine ve ileride daha kötüsünün geleceğine işaret ediyor.

Reuters tarafından yapılan 52 ekonomistin katıldığı ankete göre ise ekonominin bir yıl önceye kıyasla yüzde 2,1 artması bekleniyor. Tahminin gerçekleşmesi durumunda ise bu Hindistan’ın 2012’den bu yana en zayıf büyümesi olarak kayıtlara geçecek.

RBI Başkanı Shaktikanta Das da Hindistan’ın 2020-21’deki GSYİH büyümesinin negatif bölgede kalacağını söylemişti.

Bununla birlikte küresel ekonominin yüzde 4,6 daralacağını öngören Fitch Ratings de Hindistan için epey karamsar bir tahminde bulundu. Hatta en fazla daralacak ülkenin Hindistan olacağını tahmin etti.

Ekonominin salgın nedeniyle 2020-2021 mali yılında yüzde 5 küçüleceğini öngören kurumun önceki tahmini ise yüzde 0,8’lik büyüme yönündeydi. Raporda ülkenin başlangıçta beklenenden çok daha uzun süren sıkı bir kilitlenme politikasına sahip olduğu ve gelen ekonomik verilerin zayıf olduğuna dikkat çekildi.

Derecelendirme ajansı Crisil de Hindistan’ın bugüne kadar en kötü daralmasını yaşayabileceğini bildirdi.
Hindistan Son Daralma 1979
KAYNAK: World Bank

İlk çeyrekte ekonominin yüzde 25 oranında daralacağını belirten Crisil, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yaklaşık yüzde 10’unun kalıcı olarak kaybedilebileceğini söyledi.

“Bu nedenle pandemiden önce görülen büyüme oranlarına geri dönmek önümüzdeki üç mali yılda pek olası değil” ifadelerini kullandı. Ve Fitch ile CRISIL’in ardından S&P de Hindistan’ın 2021 mali yılında yüzde 5 daralacağını öne sürdü.

“Mart 2021’de sona eren mali yıl büyüme için tahminimizi yüzde 5’lik bir daralmaya indirdik. Şu anda salgının üçüncü çeyreğe kadar zirveye ulaştığını varsayıyoruz.”

Covid-19’un henüz Hindistan’da kontrol altına alınmadığını belirten S&P, hükümetin teşvik paketinin pandemiden benzer ekonomik etkileri olan ülkelere göre düşük olduğunu söyledi.

Kaldı ki Fitch Solutions da benzer bir açıklamada bulunmuştu. Fitch gibi ülkedeki uzun süreli kilitlenmelere atıfta bulunan S&P, ekonomik faaliyetin önümüzdeki yıl boyunca devam eden aksamalarla karşılaşacağını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu